růst rostlin

Cesta za poznáním...
Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: růst rostlin

Příspěvek od Ondřej » 24 říj 2009 11:28

Výborně:) Asi bych použil 2 typy záhonů. V obouch stejný rostliny, ale jeden s TB po 2m. Předem bych ještě zjistil, zda tam nejsou GPZ a pod., ale předpokládám, že už máš v oku jak tam co roste, kolik kam padá světla atd.

vlady
Příspěvky: 349
Registrován: 28 kvě 2010 04:47
Bydliště: Jindřichohradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: růst rostlin

Příspěvek od vlady » 16 čer 2010 07:06

S rostlinama bude asi problém. Srovnávácích testů se asi nedočkáme a i tak platily by jen pro určitý druh ale byly by určitě zajímavé. Porovnání dlouhodobých výsledků je také problematické protože zahrádkáři většinou jednotlivé druhy zeleniny pěstují každý rok na jiném záhonu z důvodů vyčerpání půdy.Také počasí bude mit nezanedbatelný vliv. Možná že nějaké výsledky by byly u pěstování pod umělým osvětlením kde jsou stále stejné podmínky. Světlo, teplota, výživa, zalévání i cirkulace vzduchu včetně přísunu kysličníku uhličitého.

vlady
Příspěvky: 349
Registrován: 28 kvě 2010 04:47
Bydliště: Jindřichohradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: růst rostlin

Příspěvek od vlady » 07 srp 2010 17:17

Stále se nikdo ze zahrádkářů neozývá tak alespoň něco ode mne. Soused použil orgonit na záhonech zeleniny. Umístil ho 2 kusy asi 3 m od sebe doprostřed záhonu. Nedavno mi sdělil že těsně u orgonitu výsledky špatné ale asi 1,5 m od něj dobré. Testoval to na petrželi a mrkvi. Zkoušel to také ve skleníku na okurkách a rajčatech a výsledky prý stejné. Já jsem jich několik umístil na zahrádku. Lekníny kvetly jako nikdy, například loni skoro ne. Orgonit byl na břehu jezírka. Víno rostlo jako divé ale plodů jen pár. Chtělo by to řádný výzkum kdo má pro to podmínky.

Uživatelský avatar
sophia
Příspěvky: 925
Registrován: 31 kvě 2009 21:10
Bydliště: Jižní Morava

Re: růst rostlin

Příspěvek od sophia » 07 srp 2010 21:05

Zasadil jsem jen tak ze srandy jednu rostlinku vodního melounu, za 1 měsíc se rostlina rozlezla přes celou zahradu - odhadem 15 metrů na všechny strany od místa vysazení. Teď má asi 8 menších melounků a jeden má už asi 20 cm. Uvidíme jestli stihnout dozrát než se ochladí...

Jinak na okně máme 3 orchideje, jsou celoročně ve stínu ale kvetou snad 8 měsíců v roce.

vlady
Příspěvky: 349
Registrován: 28 kvě 2010 04:47
Bydliště: Jindřichohradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: růst rostlin

Příspěvek od vlady » 07 srp 2010 23:28

Mám taky orchideje a potvory nekvetou a nekvetou. V předešlém bytě jsem neměl problémy ale teď jim i v zimě přisvětluji a nic jen bohatě odnožují. Sestra má Phalaenopsis krásně jí kvete, tak jsem jí dal Paphiopedilum jestli jí taky pokvete. Jí zase nejdou africké fialky, měla vždy pěkné a také se přestěhovala a fialky jdou do kopru.

Uživatelský avatar
Alfa
Příspěvky: 243
Registrován: 18 kvě 2010 17:56
Bydliště: Jižní Morava/Tišnov

Re: růst rostlin

Příspěvek od Alfa » 09 srp 2010 22:41

Také testuji TB na zahrádce od června, ale na výsledky je ještě brzo. TBéčkama působím na rajčata a okurky a také přímo u mladé třešničky a jedné meruňky. Kromě okurek vidím zatím pozoruhodné věci.
Napíšu sem znovu co a jak v říjnu.

Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: růst rostlin

Příspěvek od Ondřej » 11 srp 2010 19:27

Tak plíseň rajčat u nás je standardní. I s TB....

vlady
Příspěvky: 349
Registrován: 28 kvě 2010 04:47
Bydliště: Jindřichohradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: růst rostlin

Příspěvek od vlady » 18 srp 2010 08:19

Rajčata, kořeny vlhko a ten zbytek sucho. Nejlepší pod nějakým krytem před deštěm ale s přístupem vzduchu. Plíseň pak nemá šanci.

Aien
Příspěvky: 208
Registrován: 12 lis 2009 09:53

Re: růst rostlin

Příspěvek od Aien » 18 srp 2010 12:08

Ahoj lidi, už jsem to loni psala na OSUDu, tak to možná někdo čte podruhé:na plíseň okurek je dobrý postřik z mlíka z igelitového vemene: do 5 l konve 1l mlíka (a 4l vody)-nejlepší je to hnusné nakyslé-zalít po listech, nebo postřikovačem-důlkadně i zespodu, napadené listy odstranit (a spálit), další už rostou zdravé)-OPAKOVAT CO TŘI TÝDNY.Před několika lety jsem schválně nechala okurky na záhoně a měla jsem plody až do prvního MRAZU!Můj otec to dělal roky a já taky, takže ověřený recept.Mléko je zdravé! Lejte ho na okurky! Myslím, že plíseň na rajčatech je stejná jak na okurkách, nebo hodně podobná, mohlo by to fungovat.Zkoušela jsem to ještě na cuketě a dýni, ale to se dá brát jako příbuzný okurek.

Uživatelský avatar
Alfa
Příspěvky: 243
Registrován: 18 kvě 2010 17:56
Bydliště: Jižní Morava/Tišnov

Re: růst rostlin

Příspěvek od Alfa » 18 srp 2010 12:33

Díky za recept, dává mi to smysl. Plíseň se uchytí pouze v kyselém prostředí a mléko je zásadité. Každá zásada hubí plíseň.
Právě mne napadlo, že teď půjdu postříkat koloidním stříbrem rajčata - je také zásadité.
Takže květeně zdar.

danaboro
Příspěvky: 24
Registrován: 11 zář 2009 06:06

Re: růst rostlin

Příspěvek od danaboro » 07 pro 2010 01:13

Moje testování orgonitu na zahradě i doma u rostlin v letošním roce nepřineslo žádné převratné výsledky. Počasí zelenině a ovoci nepřálo. Mohu říct že orgonit nezabrání plísni ani napadení škůdci. Nedokáže vyrovnat negativní vliv špatného a chladného počasí, nebo nedostatku živin.
Pokud mají rostliny dostatek živin a příznivé teplotní a sluneční podmínky přidává jim orgonit 15-20% k růstu.
Testováno zaléváním orgonovou vodou, umístěním orgonitu na záhonech, u stromů, keřů, pokojových rostlin.
PS: Slimáci žerou salát stejně s orgonitem, nebo bez.

Mike.Jt
Příspěvky: 1266
Registrován: 11 dub 2010 22:06

Re: růst rostlin

Příspěvek od Mike.Jt » 07 pro 2010 01:21

a zkusil si programovaní ? Naprogramovat orgoš proti slimákům ?
Moje orgoše > Zde <                                     - Moderátor fóra -

Aien
Příspěvky: 208
Registrován: 12 lis 2009 09:53

Re: růst rostlin

Příspěvek od Aien » 07 pro 2010 10:08

Proti slimákům je osvědčený recept: nasázet mezi salát,jahody atd.cibuli.Ta je odpuzuje.Je to princip biozahrady.S jahodama to mám vyzkoušené, několik let to dělám.Mezi růže se sadí česnek a levandule-odpuzuje mšice.Slimáky chytám na pivo-truchu piva naliju na starý prkno a tou ožralou stranou dolu položím na zem, když je sucho, poliju to shora vodou, slimáci vylézají večer nebo po dešti, nemají rádi slunko.

danaboro
Příspěvky: 24
Registrován: 11 zář 2009 06:06

Re: růst rostlin

Příspěvek od danaboro » 07 pro 2010 13:28

Orgonity nebyly na nic konkrétního programovány. Mohu to příští rok vyzkoušet, ale mám v plánu otestovat vliv měsíce a změnit hnojení.
O odpuzující vlastnosti cibule a česneku vím. Levandule je pro mě novinka Děkuji. Na jahody mi slimáci nejdou pouze na ranný salát a papriky. Vyzkouším desku s pivem. Cibuli se mezi salátem nedaří sázím ji mezi červenou řepu.
Děkuji za Vaše připomínky.

brozkeff
Příspěvky: 8
Registrován: 17 črc 2011 15:51

Zahrada

Příspěvek od brozkeff » 19 črc 2011 03:22

Jen takový můj postřeh jakožto čerstvého zahradníka (letos poprvé se starám o celou zahradu rodinného domku)

Letošní nultý ročník je hodně experimentální, snažím se uplatňovat defacto zásady permakultury, nejvíc se inspiruju z díla Zahrada jako mikrokosmos od Wolfa Dietera Storla a pak nově přeložená dvojkniha od Seppa Holzera.

Vysadil jsem asi 25 sazenic dýně hokkaido, na asi 6 místech na zahradě, abych diverzifikoval portfolio, neboli abych zvýšil šanci, že některé z nich tím budou na vhodných lokalitách a něco i urodí - zároveň abych se poučil, kde to moc neroste a všímavým pozorováním identifikoval, proč to tam neroste (a čemu jinému by se tam naopak v příštím roce dařit mohlo)

No rozdíly mezi rostlinami, ačkoli jsem všechny unifikovaně předpěstoval nejprve v truhlíku a pak v kelímcích se zeminou na výsev a množení, jsou obrovké. Některé z nich zabírají plochu asi 4m2, mají tak 40 obřích listů a 20 květů z nichž tak na 10 jsou i malé plody, některé doslova živoří s pěti malými lísečky a pěti ubohými květy, navíc všechny jsou třeba jalové :)
Těch faktorů, co můžou takhle drasticky ovlivňovat růst, je celá řada - teplota ve dne/v noci, kvalita půdy, doba slunečního svitu, (ne)přítomnost škůdců atd.

První orgonity jsem vyrobil teprve včera, takže doposud jsem touhle technologií nijak nepůsobil. Osobně se ale domnívám, že nějaký orgonit ani tak nějaké zázraky neudělá, pokud se na zahradě bude uplatňovat nevhodný způsob péče o půdu a množství dalších opatření, považovaných za "standardní", avšak která jsou zpravidla zcela proti potřebám přírodního systému, který tak nikdy nedosáhne ani se nepřiblíží klimaxovému ekvilibriu, permakulturnímu ideálu.

Obrázek
Obrázek
https://picasaweb.google.com/brozkeff/110712Zahrada
https://picasaweb.google.com/brozkeff/110628Zahrada
https://picasaweb.google.com/brozkeff/110626Zahrada

Jo, mimochodem - nevím, jestli ve Žďáře nad Sázavou působí nějaký orgonaut, nebo už tu bylo za cloudbusterováno, ale já tu prakticky nepozoruju nějaké divné mraky a rozličné zde často propírané anomálie. A to na zahradě trávím fakt dost času. Připadá mi to tu (proti Brnu, kde studuju a pracuju) jako takový malý ráj.

Odpovědět