Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Co bychom neměli přehlédnout...
Uživatelský avatar
Michael
Příspěvky: 473
Registrován: 29 srp 2009 12:47
Bydliště: doma a v okolí

Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od Michael » 23 úno 2010 21:31

Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Denně v našem obchodě prodávám 28 druhů čerstvého chleba. Denně je zhruba třetina lidí nespokojena, že nenajdou ten v pořadí devětadvacátý typ pečiva. Přitom za svého mládí stejně jako u nás znali pouze druhy dva. A byli šťastni.
To je jen malý příklad z tisíce maličkostí. Lidé *jsou nespokojení*, že v lednu neseženou jahody (a když ano, že jsou drahé), že hruškový jogurt je jen ten od Danone a ne ten hruškový od Müllera, vyděšený chlap volá mobilem od regálu těstovin, že nemají ta kolínka bez vroubků, ale jen ty s vroubkama, jestli nemá skočit do auta a sjet pro ně do sousedního města...

Nejde o to, že by to byl problém jen nějakých rozmazlených Italů všude v Evropě, včetně Čech je to podobné. Nepíši o rozdílu mezi "bohatým" Západem a "chudým" Východem... z tohoto rozdílu se v praktickém životě zbývá stále více už jen mýtus. Zdejší podhorské údolí u Vicenzy je sice z hlediska zaměstnaneckých příjmů bohatší, než řekněme naše Vysočina,
zato Praha by ho mohla strčit do kapsy.

Mluvím o materielním skoku *během jediné generace*, který je tady obrovský, u nás však snad ještě větší.
Ekonom ČSOB Tomáš Sedláček je sugestivní chlapík, užívá trefné příměry a hovoří o problému společnosti, přesycené spotřebou a přitom stále méně spokojené. Hovoří o dvaceti letech ekonomického růstu, kdy jsme bohatli tak, jako nikdy v dějinách. Všichni. Evropané, Italové, i Češi, Američané dokonce dvojnásob, na dluh. A to že nelze dělat donekonečna.

Ekonom Sedláček lidem doporučuje půst. Vládě ovšem radí rozpumpovat růst.Z hlediska makročísel jsme bohatli a často si žili nad poměry.

To se spoustě lidí nezdá.

Kam se skryl ten blahobyt z mikropohledu všedního života? Máme ve všem *větší výběr.* Jednotlivé věci jsou výkonnější a pracujeme na ně méně než kdysi. Problém je v tom, že je nesrovnatelně *více příležitostí k utrácení.*
*Jídlo:* před 20-ti lety na něj padla až polovina rodinného příjmu. Dnes je to třetina, čtvrtina. Ovšem až další čtvrtina dnes padá na komunikace (mobil, internet, kabelová TV), o čem se kdysi ani nesnilo.
*Nebo drogerie:* za svého dětství pamatuji mýdlo a šampon. Nic víc. Dnes máme u vany na každý typ vlasů specielní šampon, dále kondicioner a balzám, pěnu do koupele, sůl do koupele, tekuté mýdlo na ruce, sprchový gel na tělo, tělové mléko, a zvlášť šampon na intimní partii.
*Sportovní pomůcky:* dříve jsem drandil na universálním kole v trenýrkách nebo teplácích. Dnes je na hory mountain-bike, na asfalt rychlostní kolo s carbonovou vidlicí, cyklistické kalhoty s vycpaným rozkrokem, cyklistické triko s odsáváním potu, cyklistické boty s klipsnou, cyklistické rukavice, cyklistická přilba a cyklistické brýle. Zvláštní speciální sadu oblečení zvlášť potřebujete do posilovny, na běhání, na lyže nebo skateboard.
Když jsem jednou vstoupil ve starých trenclích do posilovny... no, vypadal jsem v tom specializovaném spolku dost divně...
Speciálním případem je tzv. *Nová kancelářská vrstva*. Jde o mladou a střední generaci, pracující v *kancelářích Prahy, ale i větších krajských měst,* mající vesměs slušné příjmy a jejíž životní styl se nejvíce blíží evropskému průměru. V konzumu. Vím, o čem mluvím, sám jsem do její pražské varianty 10 let patřil.

Jezdí na lyže do Alp, za teplem k Rudému moři, do Tunisu nebo Španělska, případně si během roku odskočí na víkend do nějakého evropského města (když jsou ty letenky teď tak levné...). Mobil, notebook, přehrávač MP4 a další nezbytnosti mění za méně než 2 roky... Pracují v nových palácích ze skla a oceli a zkuste si tam přinést rendlík s knedlíkama od večeře... Proto kolega skočí pro bagety, pizzu nebo se jde společně na oběd do restaurace... i přes to, že firma přispívá na stravenky, to něco stojí. Každý den.

V rámci sociální hygieny provozuje 3-4 moderní sporty s odpovídající výbavou a oblečením (viz výše), účastní se nárazových aktivit jako skákání z letadla a mostu, paintball nebo alespoň firemní bowling. *Desetitisíce lidí.* Nejčastější konzumenti hypoték, spotřebních úvěrů a překročených limitů na účtu.
Současná ekonomická krize znamená, že se tento zběsilý kolotoč spotřeby pro ještě větší spotřebu (jak lze laicky přeložit vládní "stimulace růstu ekonomiky) o něco zpomalí. *Nikdo nebude mít hlad,* většinou nebude muset ani slevit ze svého spotřebního standardu.

To nejhorší, co se může stát, je, že přijde o místo v nepříliš efektivním podniku a stát jej bude platit, dokud si nenajde práci novou. I tato nezaměstnaná menšina však bude po dobu nezaměstnanosti kupovat a jíst *stejné potraviny*, bude dále psát SMSky ze *stejného mobilu*, užívat bytu, auta, kola, elektřiny *stejně jako dřív*. Možná odloží dovolenou v cizině nebo výměnu auta. V tom spočívá ona *neviditelnost blahobytu* a zároveň neštěstí naší doby...

Mám více, než jsem měl v dětství, více, než měl můj otec, děd a jakýkoli předek. Více výběru, více kvality, více množství. Ale místo uspokojení cítím frustraci. Přede mnou se s každou získanou věcí rozšiřuje propast toho, co "nutně" potřebuji a ještě nemám. Příčina tkví *v prazákladu lidské povahy* na vše lepší si bleskově zvykne a povýší to na normu.
Vše ostatní je automaticky horší a nepřijatelné.
Nejsem apoštolem boje proti konzumu.

Ani zenovým mágem, který levituje nad světským shonem a káže odříkání. Sedím s vámi také u stolu a s celou kumpanií si vesele cpu břicho. Nechť se lidé přecpou k smrti nebo nechť si hladoví podle své diety.
Nechť mají svobodnou volbu.
To co chci, je ukázat, u jak *bohatého stolu sedíme* (aniž bychom si to uvědomili). Že už ani nejíme z hladu, ale vymýšlíme si delikatesy, abychom trumfli sousední stůl. Třeseme se strachy ze změny, kterou nazýváme krizí, byť je to jen přestávka mezi jedním a druhým, ještě skvělejším chodem, který číšník servíruje. A že pokud nechceme přímo přestat jíst a držet půst, je dobré tu a tam otevřít oči a nechat se zasáhnout zábleskem uspokojení.

Abychom přes všechen stres a fňukání z té žranice alespoň občas něco měli.

Uživatelský avatar
pepr
Příspěvky: 682
Registrován: 27 led 2010 23:51
Bydliště: Olomouc

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od pepr » 24 úno 2010 00:34

Michaeli, tos vymyslel nebo cituješ?

Uživatelský avatar
Michael
Příspěvky: 473
Registrován: 29 srp 2009 12:47
Bydliště: doma a v okolí

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od Michael » 24 úno 2010 03:08

kdepak já, to je z netu :-)

Uživatelský avatar
Lugar
Příspěvky: 36
Registrován: 13 led 2010 23:23
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od Lugar » 24 úno 2010 19:57

Moc pěkný a bohužel pravdivý....taky v tom lítám... :D

Uživatelský avatar
pepr
Příspěvky: 682
Registrován: 27 led 2010 23:51
Bydliště: Olomouc

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od pepr » 24 úno 2010 22:16

Jo, jo. Máme lepší a dražší auta, ale jogurty už ani vzdáleně nepřipomínají svačiny na základce (70. léta).

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od am2 » 24 úno 2010 22:20

náhodou... máme "živé" jogurty, které vydrží 3 měsíce...
(já bych si tak dal ten bílý nebo růžový jogurt ve skleničce, co vydržel max. 3 dny ... a co mel tak skvělou jogurtovou chuť)
sice kterási česká firma podobný jogurt ve sklinkách dělá, ale je to tak max. 25% chuti toho výše zmíněného.

Tarvos
Příspěvky: 47
Registrován: 25 kvě 2009 07:35
Bydliště: Ostrava

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od Tarvos » 25 úno 2010 08:23

(já bych si tak dal ten bílý nebo růžový jogurt ve skleničce, co vydržel max. 3 dny ... a co mel tak skvělou jogurtovou chuť)
jejda já taky :) ...
Možnosti jsou otevřené dveře.

Aien
Příspěvky: 208
Registrován: 12 lis 2009 09:53

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od Aien » 25 úno 2010 09:31

U nás se objevil automat na mléko, ZD Roštění tam nalívá mlíko jenom ochlazené čili opravdu plnotučné, musí se to vypít nebo svařit, jogurt by taky šel udělat. www.tmleko.cz nebo www.automat-na-mleko.cz.Z toho mlíka se dá udělat dobrá kyška!

Uživatelský avatar
rastoo
Příspěvky: 82
Registrován: 25 čer 2009 23:53

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od rastoo » 25 úno 2010 10:41

Tie automaty by mali byt po celej republike, nemuseli by sme vylievat mlieko do kanalov a v Tescu kupovat bielu vodu.

Uživatelský avatar
pepr
Příspěvky: 682
Registrován: 27 led 2010 23:51
Bydliště: Olomouc

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od pepr » 25 úno 2010 12:35

Souhlasím. Ty automaty jsou krok k lepšímu. A asi jich bude přibývat. Přes odkazu od Aien jsem našel tuhle mapku http://www.tmleko.cz/barovamapa.html

Předpokládám, že to některým zemědělcům umožní vymanit se z vlivu obchodních řetězců. Pokud to tak skutečně je, je to fajn.

Uživatelský avatar
pepr
Příspěvky: 682
Registrován: 27 led 2010 23:51
Bydliště: Olomouc

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od pepr » 25 úno 2010 12:42

Má to docela dynamiku. Fajn nápad. Mrkněte na datumy... (viz http://www.tmleko.cz/noovinky.html)

Otevření mléčného automatu v Kroměříži 17.2.2010
Otevření mléčného automatu v Hulíně 17.2.2010
Otevření mléčného automatu v Milevsku 12.2.2010
Otevření mléčného automatu v Chropyni 12.2.2010
Otevření 2. mléčného automatu v Topoľčanech 12.2.2010
Otevření mléčného automatu v Novém městě na Moravě 11.2.2010
Otevření mléčného automatu v Luhačovicích 5.2.2010
Otevření mléčného automatu v Třeboni 5.2.2010
Otevření mléčného automatu v Zábřehu na Moravě 22.1.2010
Otevření mléčného automatu v Liberci 21.1.2010
Instalace 2. mléčného automatu v Olomouci 22.12.2009
Další dva mléčné automaty pro České budějovice 16.12.2009
Otevření mléčného automatu v Olomouci 14.12.2009
Otevření mléčného automatu v Jeseníku 12.12.2009
Další mléčné automaty pro Agrodružstvo Roštění 10.12.2009
Otevření mléčného automatu v Bojkovicích 27.11.2009
Otevření mléčného automatu v Jindřichově Hradci 27.11.2009
Otevření mléčného automatu v Topoľčanech 26.11.2009
Instalace mléč. automatu v Českých Budějovicích 25.11.2009
Instalace mléčného automatu v Uherském Brodě 24.11.2009
Instalace mléčného automatu v Přerově 23.11.2009
Instalace mléčného automatu v Hořicích 20.11. 2009
Instalace mléčného automatu v Rudicích 20.11. 2009
Instalace mléčného automatu v Prostějově 18.11.2009
Instalace mléčného automatu ve Vyškově 17.11. 2009

Uživatelský avatar
rastoo
Příspěvky: 82
Registrován: 25 čer 2009 23:53

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od rastoo » 25 úno 2010 13:58

Pekne sa to u vas rozbehlo,ja len dufam,ze to jedneho dna dorazi aj k nam na vychod :)

Aien
Příspěvky: 208
Registrován: 12 lis 2009 09:53

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od Aien » 26 úno 2010 12:26

Tak tomu trochu pomož.Vetšinou mají družstva ,farmy atd. svoje stránky, nebo zadej "chovatelé mléčného skotu", veterinární správa má taky přehled ( u nás se nedávno dělala inventarizace všech zvířat asi kvůli kodexu alimentarius),pošli krátké upozornění na tuto aktivitu a odkaz na stránky.Taky existuje nějaký projekt příhraniční spolupráce , nedávno jsem vyřizovala něco k žádosti o dotace jednomu zemědělci právě k tomuto dotačnímu titulu, ale šlo o koně.Když něco chceš, tak nestačí doufat, ale i něco dělat.Připomnělo mi starý vtip: Roubíček se modlí: "Bože dej ať vyhraju ve sportce!" Modlí se několik let.Boha už to naštve , vykoukne z nebe a řekne"Sakra Roubíček, tak už si konečně vsaděj"

PodAkt
Příspěvky: 28
Registrován: 31 led 2010 22:59

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od PodAkt » 26 úno 2010 13:45

My doma děláme jogurt z mléka z automatů a je celkem dobrý :) Máme jogurtovač, ale našla jsem i recepty na jogurt bez jogurtovače... http://diskuse.dama.cz/d.php?d=5541
Zatím nejlepší na dodání bakterií se zdá bílý jogurt Hollandia.

Uživatelský avatar
Lugar
Příspěvky: 36
Registrován: 13 led 2010 23:23
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Neviditelný blahobyt a přežraná společnost

Příspěvek od Lugar » 26 úno 2010 20:27

Automat na mlíko jsem vyzkoušel, je to super. :) Škoda že ho nemám poblíž. Sice mléko moc nepiju, ale třeba bych mu přišel zase na chuť. Jednu dobu jsem si dělal jogurt sám, mléčnýma krystalkama. Nevím jak se to jmenovalo ale chtěl bych je zase ale nevím kdo je má. Pokud o někom budu vděčný.
Jezdíme na Druidskou poustevnu na Slovensko, za kopcem je salaš prodávají tam mlíko kravský i kozí a všechny výrobky z něj, pohádka. :) Ale pak mi v Ostravě nic půl roku nechutná.... :D

Odpovědět