Zákaz prodeje bylinek v EU

Co bychom neměli přehlédnout...
levi
Příspěvky: 291
Registrován: 30 led 2010 23:46
Bydliště: Hradec Králové

Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od levi » 09 zář 2010 10:33

Na internetu a už i tady na fóru se objevila zpráva, že EU od dubna 2011 zakázala prodej bylinných léčiv.
Včera jsme o tom měli s manželem debatu, tvrdil mi, že přece není možné zakázat heřmánek a že v tom bude něco jiného. Tak jsem hledala a našla celé znění Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/24/ES
http://ec.europa.eu/health/files/eudral ... _24_cs.pdf
Nejsem právník a nečetla jsem to úplně pozorně, navíc jde o změnu předchozí směrnice 2001/83/ES.
Vyplývá mi z toho, že všechny bylinky a léčiva z nich zakázány nebudou, ale směrnice požaduje jejich certifikaci. A pokud se nejedná o "tradiční léčivé přípravky", bude to zřejmě certifikace dost drsná.

Tady jsou některé výňatky ze směrnice:

(1) Směrnice 2001/83/ES [4] požaduje, aby k žádostem o registraci léčivých přípravků byla přiložena dokumentace obsahující údaje a dokumenty týkající se zejména výsledků fyzikálněchemických,
biologických nebo mikrobiologických zkoušek a farmakologických a toxikologických zkoušek a klinických hodnocení
prováděných s přípravkem a prokazujících tak jeho jakost, bezpečnost a účinnost.

(2) Pokud může žadatel prokázat podrobnými odkazy na zveřejněnou vědeckou literaturu, že složka nebo složky léčivého přípravku má nebo mají dobře zavedené léčebné použití s uznanou účinností a přijatelnou úrovní bezpečnosti ve smyslu směrnice 2001/83/ES, nemělo by být od něj požadováno předložení výsledků předklinických zkoušek nebo výsledků klinických hodnocení.

(4) ... je žádoucí stanovit zvláštní zjednodušený registrační postup pro určité tradiční léčivé přípravky. Tento zjednodušený postup by však měl být použit pouze tehdy, pokud nelze získat registraci podle směrnice 2001/83/ES, zejména kvůli chybějící dostatečné vědecké literatuře ...

(5) ... Ani dlouhodobá tradice však nevylučuje skutečnost, že mohou existovat pochybnosti o bezpečnosti přípravku, a proto by měly být příslušné orgány zmocněny vyžadovat veškeré údaje nezbytné pro posouzení bezpečnosti...

Je toho tam ještě víc, ale jak říkám - nejsem právník. V konečném důsledku to zřejmě bude záviset na podrobnostech certifikace, na její složitosti, ceně a taky (hlavně) na lidech, kteří ji budou provádět. Větší problémy zřejmě budou mít bylinky, keré u nás nejsou tradiční, tj. třeba čínské, indické nebo z Amazonie.

Každopádně kdo s tím nesouhlasíte, petice na podporu bylinkové léčby je tady
http://www.gopetition.com/petitions/sup ... icine.html

Uživatelský avatar
Stisko
Příspěvky: 191
Registrován: 11 úno 2010 10:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od Stisko » 09 zář 2010 11:44

Tak hold zase budou báby kořenářky, a budou v ilegalitě. Možná je to k něčemu dobré, budeme si je muset vypěstovat, nebo nasbírat sami, tak aspoň budem víc chodit do přírody :) (samozřejmě nezlehčuji vážnost situace - to jak nám "dobře" EU vládne je na jinou diskuzi ;) )

Uživatelský avatar
Aerosmith
Příspěvky: 638
Registrován: 29 kvě 2009 13:40
Bydliště: Kolem Břeclavi

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od Aerosmith » 09 zář 2010 17:24

Zase jde o prachy a jak je vytáhnout z obyčejných lidí. Doufám, že nedojde k upalování. Na to, kolik absurdit jsou schopní byrokrati EU vymyslet, bych se ani nedivil...

vlady
Příspěvky: 349
Registrován: 28 kvě 2010 04:47
Bydliště: Jindřichohradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od vlady » 09 zář 2010 17:35

Takže v případě lipového čaje se bude zkoumat zda je dotyčná lípa farmakolo,toxikolo,mikrobiologicky nezávadná :lol:

Uživatelský avatar
Galliano
Příspěvky: 392
Registrován: 01 zář 2009 20:57
Bydliště: Nora blízko solar plexu
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od Galliano » 09 zář 2010 19:39

S tím upalováním mě to napadlo taky... Bohužel. :roll:
Je jenom otázka času, kdy po prodeji bylinek zilegalizují i jejich sběr. Já bych to bral jako pozitivní konfirmaci. Jakože BIG PHARMA se cítí ohrožena prodejem bylinek a jejich léčivými účinky. Protože proč by jinak, krucinál, chtěli omezit prodej bylinek?
Tohle mi hlava nebere. Jenom doufám, že tyhle "seky" probudí další a další lidi...
Musíme věřit v dobré věci, které neexistují. Jak jinak by se mohly stát skutečností?
probuzeni.blogspot.com

Mike.Jt
Příspěvky: 1266
Registrován: 11 dub 2010 22:06

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od Mike.Jt » 09 zář 2010 20:19

Přeposílno do Pirátských novin. Pokusí se o tom zjistit něco víc.
Moje orgoše > Zde <                                     - Moderátor fóra -

Uživatelský avatar
Aerosmith
Příspěvky: 638
Registrován: 29 kvě 2009 13:40
Bydliště: Kolem Břeclavi

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od Aerosmith » 09 zář 2010 23:37

Galliano píše:S tím upalováním mě to napadlo taky... Bohužel. :roll:
Je jenom otázka času, kdy po prodeji bylinek zilegalizují i jejich sběr. Já bych to bral jako pozitivní konfirmaci. Jakože BIG PHARMA se cítí ohrožena prodejem bylinek a jejich léčivými účinky. Protože proč by jinak, krucinál, chtěli omezit prodej bylinek?
Tohle mi hlava nebere. Jenom doufám, že tyhle "seky" probudí další a další lidi...
Pravdu díš, bratře ;) . Zdá se, že se lidi obracejí k přírodě čím dál víc a častěji (a ono to funguje i oproti recenzím všelijakých Sysifofských organizací) a BF se bojí o zisky.

vlady
Příspěvky: 349
Registrován: 28 kvě 2010 04:47
Bydliště: Jindřichohradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od vlady » 09 zář 2010 23:55

V dnešním světě mají peníze větší cenu než lidský život.

Uživatelský avatar
Galliano
Příspěvky: 392
Registrován: 01 zář 2009 20:57
Bydliště: Nora blízko solar plexu
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od Galliano » 10 zář 2010 08:17

No hele, tak jsem si to přečetl znovu a myslím, že podstatnou roli hraje věta
"aby k žádostem o registraci léčivých přípravků byla přiložena dokumentace"

Z toho mi vyplývá, že se bylinky pouze přesunou z kategorie "léčivých přípravků" do kategorie "potravinových doplňků" anebo do kategorie "zevních drogistických přípravků" tak jako to bylo s koloidním stříbrem.
Takže budeme muset akorát umět číst mezi řádky.
Což mi připomíná blahobyt a svobodu komunistického režimu... Pch... Důkazy o absurdnosti současného zřízení se objevují čím dál víc. Brzo to padne... Věřím tomu.
Musíme věřit v dobré věci, které neexistují. Jak jinak by se mohly stát skutečností?
probuzeni.blogspot.com

Aien
Příspěvky: 208
Registrován: 12 lis 2009 09:53

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od Aien » 10 zář 2010 08:24

Dobrý den lidičky!
Je to komplexní útok proti lidstvu.Vzpomeňte : od 1.1.2010 platí kodex alimentarius a pomalu se zavádí (chemie v potravinách, geneticky upravené plodiny, monopol na semena, nakonec zákaz si pěstovat vlastní potraviny - výsledek: nevyhnete se průmyslovým potarvinám a budou vás pomalu trávit jak krysy) a teď bylinky a léky z nich ( tzn. čínská medicína, ajurvéda, homeopatie, gemmoterapie až po ty bylinkové čaje, včetně léků z konopí, které umí léčit rakovinu, alzheimera, artrózu, zelený zákal , prokrvují mozek, léčí kožní nemoci atd.)- nakonec zůstane jen chemická léčba - druhá cesta , kterou nás budou trávit.Prostě je to akce k depopulaci Země ( čili vyvraždění lidí), plánují o 80 % snížit počet lidí.Prostě pomalé vaření žáby, ani si nevšimnem a budem mrtví.Pokud si to necháme líbit. A všimněte si jak jim naše vláda hraje na ruku s tím snižování platů pod hranici únosnosti,státní dluh je podvod, je to virtuální dluh, vydání dluhopisů, může vést a vede k iniflaci, ale my NIKOMU NIC NEDLUŽÍME.Je to další cesta jak nás (hlavně slovany)ničit, barevné lidstvo zničí hlad a nemoci.A hádejte " komu je to ku prospěchu". ( Big Farma je špatně, je to jen nástroj) :shock: :idea: :evil:

vlady
Příspěvky: 349
Registrován: 28 kvě 2010 04:47
Bydliště: Jindřichohradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od vlady » 10 zář 2010 08:46

Big Farma je jen jeden z více nástrojů NWO.

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od am2 » 10 zář 2010 09:48

kdysi v 90. letech jsem slysel, ze nejaky znamy cesky bylinkar (Janča, Jonáš, už nevím) vynalezl lek proti spouste alergií,
bylo to z bylinek, cena vychazela na cca 50kč/balení,
nedostal povoleni k prodeji a výrobě

Aien
Příspěvky: 208
Registrován: 12 lis 2009 09:53

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od Aien » 10 zář 2010 09:59

Byl to Janča a je ten návod někde v jeho knížkách, bohužel si asi nevzpomenu kde.

Uživatelský avatar
Stisko
Příspěvky: 191
Registrován: 11 úno 2010 10:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od Stisko » 10 zář 2010 11:47

Možná je to spíš o vytváření strachu. Příroda nám pomůže, když nebudem moct pěstovat bylinky, najde se jiná alternativa v bylinkách, které rostou volně. A ten kdo se nenechá vodit na lanku a zapojuje svoje srdce a intuici, tak bude vědět co a jak. ;)

Aien
Příspěvky: 208
Registrován: 12 lis 2009 09:53

Re: Zákaz prodeje bylinek v EU

Příspěvek od Aien » 10 zář 2010 12:37

Nemyslím si, že je to vytváření strachu, lidi tomu asi moc nevěří a řeknou si, že zase novináři nemají co psát.Na samoléčení jsem přešla už dávno, potřebné bylinky si pěstuju na zahradě a v truhlíkách, něco posbírám venku.Jenomže to chce hodně znalostí a ještě chodit do přírody a vědět, kde co roste.Např.naleziště kontryhelu na různé ženské neduhy je jediné v okruhu 30 km.

Odpovědět