Neurotechnologie

Životní styl, potraviny...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Michael
Příspěvky: 473
Registrován: 29 srp 2009 12:47
Bydliště: doma a v okolí

Neurotechnologie

Příspěvek od Michael » 05 zář 2009 21:14

Neurotechnologie

Neurotechnologií (angl. neurotechnology) rozumíme interdisciplinární aplikovaný vědní obor, jehož předmětem studia je poznávání mozku za účelem cílevědomého zdokonalování jeho výkonu a nácviku autoregulace psychické a spirituální činnosti individua. Synonymy neurotechnologie jsou psychotechnologie (psychotechnology), technologie mysli (mind technology), technologie vědomí (consciousness technology) nebo audiovizuální technologie (AVT). Často se používá také termín "mentální (ná)stroje" (mind tools, mind machines). Nejprve se ovšem musíme seznámit s některými poznatky o elektrické aktivitě mozku. AVT, kterou se hlavně budeme zabývat, na nich přímo staví.

Mozková elektrická aktivita
Funkce našeho centrálního nervového systému je založena na bioelektrické aktivitě nervových buněk. Kolísající elektrické potenciály mohou být zaznamenávány a vyhodnocovány jako vlny o určité amplitudě (velikosti) a frekvenci (počet opakování celých cyklů v sekundě). Zpracováním mnoha těchto záznamů (elektroencefalogramů) došli vědci k vymezení čtyř základních mozkových vln, které jsou charakterizovány v následující tabulce: Název vlny Frekvence (Hz) Amplituda (ľV)
delta 1 - 3 100 - 150
théta 4 - 7 50
alfa 8 - 13 30 - 50
beta 14 - 30 5 - 10


Základním rytmem mozkových vln v klidu a uvolnění je rytmus alfa. Jakékoli zvýšení bdělosti a pozornosti ze základního stavu způsobuje potlačení základního rytmu a nástup vln beta. Charakterizujme si však nyní jednotlivé mozkové aktivity, jimž odpovídají určité mentální stavy.
Vlny čtyř frekvencí

Beta vlnění se spojuje s běžným vědomím po probuzení. Objevuje se ve chvílích, kdy je pozornost směrována na vnější prostředí. Vnímání, koncentrovaná myšlenková činnost, ostražitá bdělost a podobně jsou těmito vlnami doprovázeny. Mohli bychom je nazvat vlnami plné bdělosti a pozornosti.

Vlny alfa jsou charakteristické pro uvolněný stav mysli. Člověk v něm nepřemýšlí o ničem konkrétním, příjemně "se vznáší". Mozková aktivita je méně koncentrovaná, v jistém smyslu rozprostřená, funkční propojení mozkových polokoulí je usnadněné, podle některých hypotéz je mozek v tomto mentálním stavu schopen lépe využívat svých potencialit. V posledních letech se tyto vlny spojují s klidným a jasným duševním stavem ("hladina alfa"), s nímž pracují různé techniky meditace.

Théta vlny se vyskytují ve stavu hlubokého uvolnění. V takovém stavu mozku se usnadňuje a urychluje učení, tvořivost a obrazotvornost. Lidé, kteří pokročili v umění meditace, je často zažívají. V dětském věku se mozek do théta vlnění dostává mnohem snáze nežli ve věku dospělém. Snad i proto je dětský mozek tvárnější, přizpůsobivější a pružnější nežli mozek dospělých a starších jedinců.

Vlny čtyř frekvencí je nejpomalejší. Vyskytuje se v hlubokém spánku beze snů a někdy je lze zjistit u velice pokročilých jogínů, kteří se léta věnují meditaci.

Aktivita mozkových vln se neustále v průběhu dne i noci mění. V podstatě každá forma duševní aktivity způsobuje změny ve velikosti a rychlosti mozkových vln. K rychlým a dramatickým změnám dochází při úleku nebo ve chvílích ostré koncentrace pozornosti. Podobně, jako se rozčeří hladina rybníka, na niž dopadl hozený oblázek. Aktivita mozkových vln se například také různě mění v průběhu sledování televize, sportovního zápasu nebo při četbě.

V průběhu posledních desetiletí minulého století bylo vyvinuto mnoho technik, které umožňují navozovat výše uvedené stavy, obzvláště alfa a théta, pomocí vůle. Většina těchto metod, jako například meditace, však vyžaduje měsíce či léta usilovného tréninku. Jinak je tomu u přístrojů nových generací neurotechnologií. Jedna jejich část, tzv. audiovizuální technologie (AVT), dokáže požadované hladiny bioelektrického vlnění v mozku navodit.
Možnosti změny nálady a dalších psychických stavů

Podstatnou výhodou zvukově světelné technologie je její schopnost přerušit smyčky negativních citových reakcí. Je totiž známo, že takové pocity jako vztek, obavy, smutek či deprese mají sklon stále se vracet a opakovat. Vznikají smyčky negativních citů. Takovéto smyčky se mohou odvíjet ještě po několika hodinách, nejsou-li nahrazeny jinými, silnějšími prožitky, anebo v optimálním případě přerušeny, například spánkem.
Budete-li chtít změnit svou špatnou náladu, musíte podstoupit prvý důležitý krok: uvědomit si ji. Dalším krokem je přerušení smyčky negativních pocitů, z nichž vaše nálada sestává. Spánek je v tomto ohledu velice účinný prostředek, proto se po probuzení často cítíte svěží (někdy jen do té doby, nežli si vzpomenete na příčinu špatné nálady, která smyčku znovu nastartuje). Pro některé duševně narušené anebo slabší jedince však ani spánek nestačí a mohou se probouzet již "se smyčkou na krku".

Proč je používání systémů světla a zvuku tak účinné?
Pulsující světlo a zvuk naplňují vaše smysly a neustále vedou vaši pozornost směrem k rytmům a modelům požadovaného prožitku. Do několika týdnů správného cvičení a pravidelného používání se člověk cítí lépe a jeho duševní kapacita se zvyšuje.

Odpovědět