výroba orgonitu a Epoxy 1200 - dotaz

Jak začít, zkušenosti...
Odpovědět
hlad
Příspěvky: 3
Registrován: 16 zář 2010 14:06

výroba orgonitu a Epoxy 1200 - dotaz

Příspěvek od hlad » 10 črc 2011 10:01

Mám dotaz k výrobě orgonitu a pryskyřici Epoxy 1200. Když jsem míchal pryskyřici na orgonity, zdála se mi pořád moc tuhá. Na zakoupené balení 800g pryskyřice jsem použil všechno přibalené tužidlo (asi 40ml ?). Promíchal jsem to, ale směs byla pořád hustá a mám obavy, že mi nezatekla mezi všechny šponky a v jednom orgonitu mi to na kraji udělalo viditelně nezaplněnou dutinku, ze které pak vypadlo několik špon. Na tom videu, které je ve vlákně "Jak na výrobu Orgonitu", ta pryskyřice teče jako voda, mě to teklo jako hustý med.......
Jinou pryskyřici zatím používat nechci, protože u téhle je alespoň napsáno, že je vhodná pro styk s potravinami. Nevím, jestli např. z tady často používané pryskyřice Havelpol něco neuniká do ovzduší nebo do půdy (pokud je orgoš v půdě).
Dělám někde chybu?

Přikládám fotografii jednoho orgonitu. Nahoře je vidět ta dutinka a pár malých ďolíčků, kam pryskyřice nezatekla.
Do formy jsem nasypal špony, zalil to pryskyřicí, chvíli jsem počkal, nasypal další šponky, zase to zalil atd. Krystal jsem tam vložil, až byla forma tak z poloviny zaplněna, aby tam držel a hrot aby byl až u dna formy, aby měl pak světlo. Snad jsem ho vložil správně (při výrobě hrotem dolů do formy - po vyndání hrot krystalu směřuje nahoru), můj dotaz na http://www.orgo.cz/viewtopic.php?f=6&t= ... 195#p14459 je již 2 týdny bez odpovědi. Snažil jsem se to trochu prošťouchnout, aby pryskyřice zatekla všude, ale jak je pryskyřice hustá, tak se spíš lepila i se šponami na to šťouchátko.

Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
orwa
Příspěvky: 142
Registrován: 13 čer 2009 09:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba orgonitu a Epoxy 1200 - dotaz

Příspěvek od orwa » 11 črc 2011 09:47

Zdravím všechny dobré lidičky a budu se snažit alespoň trošku poradit se zpracováním E 1200 (CHS 371) . Řidší konzistenci pryskyřice získáš, když ji před vmícháním tužidla zahřeješ na cca 40 stupňů. Akorát musíš snížit poměr tužidla, pokusím se to specifikovat v gramech : 400 gr pryskyřice ( 40 st. C ) - 20 gr tužidla P11.
Postup - do půlky formy naleju pryskyřici - dám špony - pošťouchám krystalem - pokud je nutno, tak ještě trochu zaleju - umístím krystal - dosypu špony - doliju do plna a tenkým drátkem "vyženu" bublinky.
Ale je to taky hodně o praxi, ono se to dobře píše ale hůř dělá :lol: .
Počítej s tím, že při zahřátí pryskyřice se značně zkrátí doba zpracovatelnosti a pokud nesnížíš poměr tužidla, tak ti ten orgonitek taky může vyvařit.
Dutiny na hotových orgonitech nemají vliv na funkčnost, akorát vypadají hůř. Dá se to opravit - při výrobě další várky si nabereš trochu natvrzené pryskyřice třeba na špejli a zaliješ díry na orgonitku ze všech stran a ten pak strčíš do formy, kde byl původně odlit.

S přáním hezkých dnů všem ORWA
Pavel Serafin z Nového světa http://serafin.mysteria.cz

monikag
Příspěvky: 275
Registrován: 06 bře 2011 20:43

Re: výroba orgonitu a Epoxy 1200 - dotaz

Příspěvek od monikag » 13 črc 2011 00:15

Ja som epoxid skúsila 2 razy... prvý a posledný , hahahaha, nikdy viac, polyester je oproti tomu bájka....
Môj názor ;)

vlady
Příspěvky: 349
Registrován: 28 kvě 2010 04:47
Bydliště: Jindřichohradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba orgonitu a Epoxy 1200 - dotaz

Příspěvek od vlady » 13 črc 2011 07:10

S EPOXY jsme hodně pracovali v práci. Na požadovanou konzistenci jsme ho také již namíchaný ředili acetonem.

hlad
Příspěvky: 3
Registrován: 16 zář 2010 14:06

Re: výroba orgonitu a Epoxy 1200 - dotaz

Příspěvek od hlad » 17 črc 2011 09:47

Diky za odpovědi. Jak tu pryskyřici zahříváš? Ve vodní lázni?
Dále, ten krystal mám umístěn správně?
Ještě dotaz k poměru Epoxy 1200 a tužidla P11. Jaké jsou objemové poměry po zahřátou Epoxy 1200? Podle mě je praktičtější udělat si v nádobě na míchání rysky např. 250ml a 500ml a tužidlo odměřit stříkačkou než mít u toho váhu a riskovat její polepení pryskyřicí nebo tužidlem.

Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: výroba orgonitu a Epoxy 1200 - dotaz

Příspěvek od Ondřej » 25 črc 2011 12:12

jak menší poměr tužidla?? To je u epoxidů nesmysl, poněvadž u nich se nemůže tak čachrovat s poměrama jako u polyesterů. U epoxydů musí být poměr vždycky dodržen, až na nějakou rezervu pár procent. Pokud tam dáváš míň tvrdidla, bude sice tuhnout pomaleji a nebude tolik hřát, ale zbyde DOST nezreagované pryskyřice. Samozřejmě na pohled to poznat není, laboratorní mechanický testy to ukáží hned. Tomu říkám amatérství toto:)

Vlady, netěkal z toho aceton potom? Vážili jste vzorky?

vlady
Příspěvky: 349
Registrován: 28 kvě 2010 04:47
Bydliště: Jindřichohradecko
Kontaktovat uživatele:

Re: výroba orgonitu a Epoxy 1200 - dotaz

Příspěvek od vlady » 25 črc 2011 21:57

No dělali jsme to spíše v malém a nijak nezkoušeli. Ale pryskyřici to rozpouštělo.

Odpovědět