odmaštení kovových pilin

Jak začít, zkušenosti...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 107
Registrován: 25 kvě 2009 08:59
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

odmaštení kovových pilin

Příspěvek od ATA » 17 čer 2009 18:53

Mate na to nějakej postup?

Sem dnes pri vyrobě zjistil že sou na pilinach nejaky stopi oleje a dela to trochu bordel nakonec sem ej jen hodil na vařič a nechal vysmrádnout .Kdysi sem zkoušel tam dat trochu jaru a proplachnout .
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum! :)

Uživatelský avatar
sophia
Příspěvky: 925
Registrován: 31 kvě 2009 21:10
Bydliště: Jižní Morava

Re: odmaštení kovových pilin

Příspěvek od sophia » 17 čer 2009 21:05

zkoušel jsem to jednou proplachovat vařící vodou s jarem a pak sušit v troubě na 250° a kromě kouře žádnej efekt :lol:
- dá se odlévat i mastné špony, jen to pak hrozně smrdí jak se to odděluje ta mastnota po obvodu :|

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 107
Registrován: 25 kvě 2009 08:59
Bydliště: Litovel
Kontaktovat uživatele:

Re: odmaštení kovových pilin

Příspěvek od ATA » 17 čer 2009 21:22

Odlejvat se sice da i z mastnejma le jednou mi to na orgonitu udelalo neco pripominjici ropnou skvrnu hnusná černá hmota ten olej asi kvalite orgonitu moc nepomuže takže když to de tk se ho zbavyt dnes sem se ho zbavyl jen tak na pul a orgonit ma misto hnedožlute barvy barvu černu :( .Narychlo sem to čistil tak že sem do nechal chvilku vařit z vodou slil co bylo na hladine a pak nechl tak 20 min skavřit na vařiči dodt se tho odpařilo ale jeste tam asi i neco zustalo
Help! I'm a multidimensional being trapped in a linear time-space continuum! :)

Uživatelský avatar
orwa
Příspěvky: 142
Registrován: 13 čer 2009 09:11
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: odmaštení kovových pilin

Příspěvek od orwa » 18 čer 2009 02:56

Stoprocentní odmaštění - sice trochu finančně nákladné - špony do kovového cedníku, proprat v kbelíku s technickým benzínem, vysypat na síto, nebo hadr a je to za chvíli suché ! A ještě jeden způsob - špony pořádně vyprat v nádobě s horkou vodou a řádnou dávkou saponátu, poté našlapat do staré ždímačky u které odmontujete brzdu a koncák od víka, aby šlo otevřít za chodu. Necháte běžet dokud chrchlá pěnu z výpustě, potom za běhu otevřete víko a nalijete dovnitř vařící vodu z varné konvy. OPATRNĚ ! Necháte ještě ždímat 10-15 minut a máte to skoro suché.
Pavel Serafin z Nového světa http://serafin.mysteria.cz

Rio

Re: odmaštení kovových pilin

Příspěvek od Rio » 18 čer 2009 19:33

Teda to jsou nápady :o zlatý český ručičky a co to dát do mičky :lol: taky je dobrej izopropanol tuším že se to tak jmenuje, osobně používam jakýsi sajrajt na odmašťování, kterej i vybělí kůži 8-) takže mastnota i ruce fuč

Uživatelský avatar
sophia
Příspěvky: 925
Registrován: 31 kvě 2009 21:10
Bydliště: Jižní Morava

Re: odmaštení kovových pilin

Příspěvek od sophia » 01 srp 2009 23:42

Orwa připravil pro vás takový návod na odmaštění kovových špon.
http://www.orwa.wbs.cz/Prani_spon.html

Obrázek
Pro výrobu orgonitů používám převážně špony z hliníkových slitin a případně mosazi, nebo bronzu. Nejprve si vytvořím oséváním přes různá sítka velikostní frakce, podle pozdějšího použití.
Obrázek
Na velké orgonity a CB, velké špony a na drobotinu malé šponky.

Na praní používám plastové kanystry 10 litrů, třeba od technického benzínu. Uřežu vrch a mám nádobu na praní.
Obrázek
Šup s tím do dřezu a teď můj postup : 1x propláchnout horkou vodou, vylít a zopakovat to ještě jednou. Promíchávám lžičkou co mám na čínské nudle, abych si nezadřel nějakou tu šponku pod nehet, pak by mi mohla chybět.
Obrázek
Pak napustím třetí vodu a přidám HODNĚ saponátu (Savo universál 10 litrů z Makra) opět míchám lžící až to pění.
Obrázek
Při vylévání takhle zmáčknu vrch kanystru a štěrbinou to vylévám, uteče jen sem tam nějaká šponka a tu zachytí sítko ve výlevce.
Obrázek
Teda mělo by !
Obrázek

Pak to ještě jednou propláchnu čistou horkou vodou a hurá ždímat !!!
Obrázek
Používám starou ždímačku
Obrázek
do staré ždímačky dám starý povlak na polštář, může být i pytel na zmije, nebo prostě něco jako pytlík. To proto, aby se nám drobné šponky neproždímaly ven ze ždímačky a taky se to pak lépe vyndává.
Obrázek

Nasypeme do ždímačky
Obrázek
a je to ! Pak trochu urovnat, ať nám to moc nehází
Obrázek
Zavřít a už se to točí !
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Komu se tento postup zdá zdlouhavý, tak může celý postup omezit jen na jedno vyprání v saponátu, pak to šoupnou do ždímačky a při provozu ždímačky pootevřít víko a nalít dovnitř úplně vařící vodu, nejlépe přímo z varné konvice. Ale pozor na opaření. Víko ždímačky musíte pootevřít jen trochu, aby se nespustila brzda. Nejlépe je mít odmontovanou brzdu i spínač, pak můžete mít otevřené víko pořád, ale je to nebezpečné !!!

Tento prací postup je možno použít pouze pro špony, které jsou ze strojů používajících k opracování, chladící emulzi na bázi emulgačního oleje a vody. Některé stroje pracují s řeznými oleji a pak je nutno nejprve začít ždímáním !!! Když necháte olejnaté špony točit půl hodiny ve ždímačce a ke konci je ještě přelijete vřelou vodou, tak odstraníte většinu řezného oleje. A potom je ještě nutno zopakovat postup s několikanásobným praní a konečným ždímáním. Doporučuji použít jiný pytel na zmije. Při odstřeďování oleje zůstane řádně mastný.

UPOZORNĚNÍ !!!

Uvědomte si, že veškeré vyždímané šťávy ze špon jsou NEBEZPEČNÝ odpad. Takže schraňovat do nepotřebných kanystrů a pak odvézt na sběrný dvůr! Myslím tím na OZO, nebo podobný sběrný dvůr. Ne na dvůr souseda, který něco sbírá !

Uživatelský avatar
Aerosmith
Příspěvky: 638
Registrován: 29 kvě 2009 13:40
Bydliště: Kolem Břeclavi

Re: odmaštení kovových pilin

Příspěvek od Aerosmith » 09 srp 2009 13:29

No taky špeluluju jak na to. Zkusil jsem vyprat Fe třísky v techničáku. Zaprvé smrad jak swinja, za druhé spotřeba benálu taky jak to zvíře a naposledy - stejně to trochu mastné zůstalo. Pak jsem zkusil prací prostředky - to by celkem šlo, ale asi po hodině sušení na plechu na sluci to začalo reznout a ve finále, když jsem to suché "balil" tak se z toho prášila rez jak saze z kamen - hnus práce. A vůbec nebudou ty narezlé třísky k ničemu?

Saila
Příspěvky: 274
Registrován: 01 črc 2009 16:07

Re: odmaštení kovových pilin

Příspěvek od Saila » 09 srp 2009 13:59

teda to by me fakt v zivote nenapadlo dat to do tadyty stary zdimacky:-D (to abych rekla matince aby ji nevyhazovala:-D)
"život je jako jedna velká LAN párty" :-D by me...

ercecko
Příspěvky: 427
Registrován: 24 čer 2009 22:30
Bydliště: Zlínsko

Re: odmaštení kovových pilin

Příspěvek od ercecko » 09 srp 2009 22:44

ja jsem pral v kyblu s jarovou vodou :-D pak susil na slunku, taky to zrezlo a tudiz by me taky zajimalo stli to ma vliv

Odpovědět