Teplota - poměr tvrdidla

Jak začít, zkušenosti...
Uživatelský avatar
Sunny:-)
Příspěvky: 66
Registrován: 28 kvě 2009 01:08
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Sunny:-) » 18 čer 2009 23:40

Ahoj :-)
už před pár dny mě napadlo, že by možny stálo za to dát do kupy nějaké info "za jaké teploty, kolik tvrdidla" (% .. standartně je od 0,8-2% podle teploty.. to je ale poněkud vágní info), abychom to nakonec vychytali tak, aby vše tvrdlo akorát (tak hodinka) a bez prasklinek, potože zatím to je všechno více méně od oka. Člověk koukne ven, koukne jaké množství dělá a prskne tam tak přiměřeně ve zmíněném rozmezí. Když je to na gifting, tak je to jedno, ale na osobní kousky by to bylo fajnové vědět přesněji. (zatím se většinou +- zadaří, ale teď naposledy to byla taková malá pohromička)

Nemáte někdo už podobné info (odkaz, článek, info zjištěné vlastním testováním.. atd), kde by bylo už tohle plně vychytané? (na různě stupně °C kolik %) :-)

A pokud ne a byli byste pro, tak bychom to mohli společně nějak zkusit zjistit. Koneckonců vyrábí nás tu celá hromada a už by to nemuselo být "o náhodě", ale o tom že víme. ;)
S úsměvem jde všechno líp. ;-)

Uživatelský avatar
truthseeker
Příspěvky: 280
Registrován: 24 kvě 2009 23:15

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od truthseeker » 19 čer 2009 02:34

Já se obávám, že ničeho přesnějšího než vágních 0,8% - 2% se nikdy nedobereme.

Vzhledem k tomu, že roli kromě teploty pravděpodobně hraje i vlhkost vzduchu, samozřejmě přítomnost slunečního záření a tím pádem i vítr a kdoví co ještě (outdoor výroba, ale indoor taky není jednoznačná), tak to snad ani není možný.

Další věcí je, že rozdílné pryskyřice s rozdílnými tvrdidly reagují různě a všechno tvrdne trochu jinak.
Tohle asi není možné jakkoli obejít. Co ale udělat jde, je během tuhnutí s orgonitem pobývat. Na moje první HHG jsem použil něco kolem 2% tužidla, protože byla solidní zima, ale vysvitlo sluníčko, tak šup s tím na paprsky... a ono se to nezdálo, ale během chvíle praskliny a už to jelo, tak jsem to rychle hodil do stínu a uklidnilo se to.

Takže já se pudu držet osvědčeného 1%, intuice a trochy péče :).
http://www.naturalmagic.cz/
Although you have to do something to see that, actually you have nothing to do to be that.

Uživatelský avatar
sophia
Příspěvky: 925
Registrován: 31 kvě 2009 21:10
Bydliště: Jižní Morava

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od sophia » 19 čer 2009 09:16

Není potřeba v tom vidět drama :lol:

Jak jsem už někde psal, nejdůležitější je teplota pryskyřice při lití. Tzn. dá se v pohodě vyrábět i při +5° s 1% tvrdidla jen pryskyřice musí mít (před litím) pokojovou teplotu (25° a víc). Naopak může být venku 20°a teplota pryskyřice někde ze sklepa třeba kolem 8° tak to neztvrdne ani za 24 hodin - nenastartuje se proces tvrzení.

V těchto dnech kdy je venkovní teplota vzduchu nad 20° tak dávám na 2 litry pryskyřice (plastová odměrka z Tesca za 20,-) 10 ml peroxidu což je poměr 0.5%. Do hodiny upečeno bez prasklin.

Větší věci buď dělat po vrstvách, nebo chladit ve vodě studené nebo dát ještě míň tvrdidla.
Naposledy upravil(a) sophia dne 08 črc 2009 16:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sunny:-)
Příspěvky: 66
Registrován: 28 kvě 2009 01:08
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Sunny:-) » 20 čer 2009 01:02

Pravda je, že vychytávat vlhkosti, vítr atd.. by nebylo úplně ideální :lol:

Každopádně to 0,5% mě celkem zaujalo, protože jsem se zatím víceméně držel v rozmezí a i když jsem teď naposledy dával okolo 1%, bylo to pekelně moc.. Pryskyřice začínala hrozně tuhnout a do 10-15 min už se nedala ani nalévat a byla z toho jen "kejda" na vyhození. Takhle rychlé tuhnutí jsem ještě doteď nezažil, jsem uplně zíral. :)

Jinak mám dojem, že tento topic splnil přecejen svůj účel, protože se sem aspoň nahodilo užitečné info a tipy, které byly zatím zmíněny spíše pouze lehce a roztroušeně. Takže případné vaše budoucí postřehy, šup sem s nimi :)
S úsměvem jde všechno líp. ;-)

Uživatelský avatar
sophia
Příspěvky: 925
Registrován: 31 kvě 2009 21:10
Bydliště: Jižní Morava

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od sophia » 20 čer 2009 09:18

jednou jsem to taky přehnal s tvrdidlem a ta pryskyřice normálně zapalovala věci kolem sebe jak moc topila :lol:

ercecko
Příspěvky: 427
Registrován: 24 čer 2009 22:30
Bydliště: Zlínsko

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od ercecko » 08 črc 2009 11:08

vcera sem si odlil 5 kousku... epoxid sem mel v mistnosti kde je asi 24° a venku kde jsem odleval bylo kolem 30°. Je to 20 hodin a jeste neztvrdly ten proces tvrzeni se nenastartoval :( znamena to ze je muzu vyhodit nebo by to jeste nejak slo? nedaval sem tam vubec tvrdidlo, ale to sem nedaval uz jednou a ztvrdlo to za par hodin... diky za radu co s tim

Uživatelský avatar
truthseeker
Příspěvky: 280
Registrován: 24 kvě 2009 23:15

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od truthseeker » 08 črc 2009 13:14

ercecko píše:vcera sem si odlil 5 kousku... epoxid sem mel v mistnosti kde je asi 24° a venku kde jsem odleval bylo kolem 30°. Je to 20 hodin a jeste neztvrdly ten proces tvrzeni se nenastartoval :( znamena to ze je muzu vyhodit nebo by to jeste nejak slo? nedaval sem tam vubec tvrdidlo, ale to sem nedaval uz jednou a ztvrdlo to za par hodin... diky za radu co s tim
Zkusil bych troubu.

Tvrdidlo zkrátka dát musíš. Nechápu, jaktože to bez něj mohlo ztvrdnout. Teplotu, na kterou se to zahřeje s tvrdidlem, za běžnejch podmínek bez tvrdidla nikdy nedostaneš.

Já dal posledně málo tvrdidla a evidentně špatně rozmíchal, takže odlité z hořejšku byly uplně v pohodě, ale ten zbytek mi schnul na sluníčku asi další tejden a i tak to nebylo ono a srmdělo to.
http://www.naturalmagic.cz/
Although you have to do something to see that, actually you have nothing to do to be that.

Uživatelský avatar
d1vine
Příspěvky: 15
Registrován: 14 čer 2009 20:26

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od d1vine » 08 črc 2009 15:19

Nalej tam tvrdidlo, pořádně zamíchej a uschne to v pohodě.
Tvrdidlo leju spiše podle nálady než počasí a vždy krásně zaschne během půl hoďky.
Gift the world and then gift some more. <3

Uživatelský avatar
sophia
Příspěvky: 925
Registrován: 31 kvě 2009 21:10
Bydliště: Jižní Morava

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od sophia » 08 črc 2009 15:48

tvrdidlo tam musí být vždy... když zapomenu, tak pak dám pár kapek do každé formy a zamíchám a ono to nakonec taky ztvrdne :)
Naposledy upravil(a) sophia dne 08 črc 2009 16:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Sunny:-)
Příspěvky: 66
Registrován: 28 kvě 2009 01:08
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Sunny:-) » 08 črc 2009 16:38

S tím tipem na 0,5% tvrdidla musím vážně poděkovat. Včera i dnes jsem odléval a včera prvně zkusil dát 0,5% a sám jsem si říkal, jestli se vůbec rozjede, protože obvykle je to rychlejší a najednou nic.. žádné tuhnutí :o tak už jsem pomalu spílal, ale nakonec se to rozjelo a upeklo úplně parádně.. :-)
Po této zkušenosti jsem dneska taky dal spíš míň, ale slunce nějak zašlo, takže jsem si pár hodin musel počkat.. ale hlavní, že už hotovo též. :lol:
Každopádně dobrý tip na horké dny ;)
S úsměvem jde všechno líp. ;-)

lydka
Příspěvky: 44
Registrován: 23 čer 2009 10:42
Bydliště: Košice
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od lydka » 09 črc 2009 09:07

pred par dnami som skusala urobit svoj prvy orgonit . na zivici bolo napisane ze na 100g zivice treba tat 7g tvrdidla. dala som to priblizne tak ...tvrdidlo som merala striekackou ...ale asi som tam toho dala malo lebo to dlho nechcelo zatvrdnut . nakoniec to stvrdlo ale ajtak to ma taky meky gumeny povrch... myslite ze orgonit bude ajtak fungovat ?

Uživatelský avatar
truthseeker
Příspěvky: 280
Registrován: 24 kvě 2009 23:15

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od truthseeker » 09 črc 2009 14:08

lydka píše:pred par dnami som skusala urobit svoj prvy orgonit . na zivici bolo napisane ze na 100g zivice treba tat 7g tvrdidla. dala som to priblizne tak ...tvrdidlo som merala striekackou ...ale asi som tam toho dala malo lebo to dlho nechcelo zatvrdnut . nakoniec to stvrdlo ale ajtak to ma taky meky gumeny povrch... myslite ze orgonit bude ajtak fungovat ?

100:7?! tak takový poměr slyším poprvé.

Zkusil bych sluníčko a nechat pár dní, ono to snad dotvrdne. Nicméně pokud je to měkké jen na povrchu a uvnitř je ten žádaný tlak, měl by určitě fungovat.
http://www.naturalmagic.cz/
Although you have to do something to see that, actually you have nothing to do to be that.

Uživatelský avatar
slurm
Příspěvky: 461
Registrován: 31 kvě 2009 04:39
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od slurm » 10 črc 2009 20:37

jak jiz pisi v "DALSI VYROBE" na 1 litr pliskyrice 5 ml tuzidla a tvrdé do 30minut ve stinu. Na slunci to moc vari a praska protoze to tvrdne rychleji.(aspon nam :) )

Uživatelský avatar
sophia
Příspěvky: 925
Registrován: 31 kvě 2009 21:10
Bydliště: Jižní Morava

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od sophia » 10 črc 2009 20:41

jj
sophia píše: V těchto dnech kdy je venkovní teplota vzduchu nad 20° tak dávám na 2 litry pryskyřice (plastová odměrka z Tesca za 20,-) 10 ml peroxidu což je poměr 0.5%. Do hodiny upečeno bez prasklin.
viz. http://www.orgo.cz/viewtopic.php?f=6&t= ... sklin#p434

Silika
Příspěvky: 3
Registrován: 01 srp 2009 21:12

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Silika » 01 srp 2009 23:07

Začiatkom tohto roka som natrafila na informácie o orgonite. Od vtedy ich vyhľadávam, potešil ma vznik tohto fóra. Pomedzi všetky povinnosti sa mi podarilo konečne nakúpiť suroviny na výrobu. S radosťou som pred 4 dňami začala vyrábať, každý deň 1 várku, ale mám problém s množstvom tvrdidla (Butanox M 50). Väčšinou tu čítam že 0,5 - 2 % premieňate na mililitre. Tak som začala 1. várka 1200 ml Havelpol 1 do Tescovej odmerky a 8 ml Butanoxu striekačkou. Ak dobre počítam tak to je 0,67%. 2.várka Havelpol1 350 ml + 3,5 ml Butanox = 1 %.
3.várka 100 ml + 2 ml = 2 %. Dnes doobeda posledná 3 pokusy 100ml + 4 ml = 4%, potom este 6% a 10%.
Miešam vždy dôkladne, piliny nemám mastné, ale pre istotu som vždy dala trochu zamiešanej živice osobitne, robím do pohárikov z ikey, a zatiaľ mi ani jeden nevytvrdol. Sú teplé. Môj entuziasmus sa míňa. Poraďte mi prosím niekto.
A ešte by som chcela upozorniť, čo si myslíte o tomto:
http://www.havel-composites.com/clanky/ ... ozitu.html
Mám na mysli približne začiatok poslednej tretiny textu, konkrétne:

Vytvrzovací systémy pro termosetické matrice

Nenasycené polyesterové pryskyřice a vinylestery, kde je síťujícím monomerem styren, se vytvrzují exotermní radikálovou kopolymerací za využití dvojných vazeb v řetězci polyesterových jednotek a styrenu.

Potřebnou iniciaci dodávají volné radikály, vzniklé rozpadem peroxidů, které se dávkují v množství 1-2 dílů na 100 dílů pryskyřice v závislosti na typu pojiva a teplotě. Nejčastěji užívanými iniciátory jsou ketonperoxidy (metyletylketonperoxid –MEKP), cyklohexanonperoxid a jeich směsi a dibenzoylperoxid zejména pro vytvrzování za zvýšených teplot.

Peroxidy se zpravidla charakterizují teplotou rozpadu na volné radikály a obsahem aktivního kyslíku. Z hlediska bezpečné výroby, dopravy, skladování a použití se dodávají ve směsi s tzv. flegmatizátory, např. ftaláty, obsah aktivní složky bývá nejčastěji 50-60%.

Pro vytvrzování za normální teploty je třeba přídavku urychlovačů rozpadu peroxidů. Nejběžnější jsou organické soli kobaltu (kobaltnaftenát nebo kobaltoktoát) ve vhodném rozpouštědle – styren nebo nasycené polyestery.

Epoxidové pryskyřice se vytvrzují (síťují) tužidly/ tvrdidly. Jedná se většinou o polyadiční reakce s lineárními (alifatickými), aromatickými nebo cykloalifatickými aminy, pro dosažení vyšší teplotní odolnosti se k vytvrzování užívají anhydridy organických kyselin nebo vhodné amidy (např. dikyandiamid). Řídčeji vytvrzování probíhá iontovou polymerací s využitím komplexů BF3 s aminy, zejména pro rychletvrdnoucí tmely a lepidla.

Pro vytvrzování aminy platí obecné pravidlo, že pro získání optimálních vlastností musí vzájemně zreagovat všechny reakční skupiny epoxidové pryskyřice, charakterizované tzv. epoxyekvivalentem a všechny odpovídající reakční skupiny tužidla – aminové skupiny –NH.Potřebné množství tužidla lze stanovit podle následujícího příkladu:

Epoxidová pryskyřice má hmotnostní epoxiekvivalent 179

Tužidlo má hmotnostní NH ekvivalent 71.

Mísící poměr získáte dle níže uvedeného vzorce:



100 : 179(epoxiekvivalent) x 71(NH ekvivalent tužidla) = 39,66



Po zaokrouhlení tedy připadá pro řádné vytvrzení 100g epoxidové pryskyřice 40 g tužidla

Poměr míchání je tedy uváděn jako 100:40(váhově)

Odpovědět