Teplota - poměr tvrdidla

Jak začít, zkušenosti...
Uživatelský avatar
sophia
Příspěvky: 925
Registrován: 31 kvě 2009 21:10
Bydliště: Jižní Morava

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od sophia » 01 srp 2009 23:17

Silika píše:S radosťou som pred 4 dňami začala vyrábať, každý deň 1 várku, ale mám problém s množstvom tvrdidla (Butanox M 50). Väčšinou tu čítam že 0,5 - 2 % premieňate na mililitre. Tak som začala 1. várka 1200 ml Havelpol 1 do Tescovej odmerky a 8 ml Butanoxu striekačkou. Ak dobre počítam tak to je 0,67%. 2.várka Havelpol1 350 ml + 3,5 ml Butanox = 1 %.
3.várka 100 ml + 2 ml = 2 %. Dnes doobeda posledná 3 pokusy 100ml + 4 ml = 4%, potom este 6% a 10%.
Miešam vždy dôkladne, piliny nemám mastné, ale pre istotu som vždy dala trochu zamiešanej živice osobitne, robím do pohárikov z ikey, a zatiaľ mi ani jeden nevytvrdol. Sú teplé. Môj entuziasmus sa míňa.

Tohle je divné, Havelpol 1 dávám aktuálně na 1000ml 10ml Butanoxu a do hodiny tvrdé jako kámen. Na té odměrce z Tesca jsou asi 4 stupnice, jedna je na sypké hmoty atd., zkus se podívat, jestli odměřuješ opravdu tekutiny. Havelpol 1 je předurychlený, tzn. 100:1 musí tvrdnout. Leda, že bys odlévala v jeskyni při 0°C. :D

A ešte by som chcela upozorniť, čo si myslíte o tomto:

Po zaokrouhlení tedy připadá pro řádné vytvrzení 100g epoxidové pryskyřice 40 g tužidla

Poměr míchání je tedy uváděn jako 100:40(váhově)
nesmysl, to bys zapálila odměrku.

Uživatelský avatar
Hox
Příspěvky: 351
Registrován: 25 kvě 2009 08:35
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Hox » 02 srp 2009 06:47

silika: pokud nezačně tvrdnout, většinou zafunguje dát to na přímé slunce, někdy i na několik dní. Takhle sem vytvrdil i jednu várku, ve které nebyl před-urychlovač, sice to tvrdlo asi týden, ale nakonec taky ztvrdlo ;)

Saila
Příspěvky: 274
Registrován: 01 črc 2009 16:07

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Saila » 02 srp 2009 16:18

nevim ja jsem dneska cca kolem 12 hod zacala delat jeden kolacek s epoxidkou a toho tvrdidla jsem tam dala skutecne tak o 300procent vic nez bych mela je pravda ze to trochu kourilo:-D ale jeste ted to neni tvrdy...:/
a to to mam celej den na primim slunicku s bezmracnou oblohou...
"život je jako jedna velká LAN párty" :-D by me...

Silika
Příspěvky: 3
Registrován: 01 srp 2009 21:12

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Silika » 02 srp 2009 21:02

Skontrolovala som stupnicu na odmerke, aj za asistencie ďalšej osoby, a je správna, teda litráž.
Všetky moje "polovýrobky" sú stále tekuté, dala som ich na slnko. Najbližšie budem mať čas sa ísť na ne pozrieť v piatok. Požiadala som o informácie e-mailom Havel Composites. Snáď niečo vymyslia, kde robím chybu, alebo či sú tie chemikálie v poriadku. A ďakujem za snahu o pomoc pri riešení problému.

Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Ondřej » 09 srp 2009 12:36

Poměr míchání je tedy uváděn jako 100:40(váhově)
nesmysl, to bys zapálila odměrku.
-doporučuju nastudovat si rozdíl mezi polyesterem a epoxidem:) To jsou dva chemicky úplně rozdílný systémy s jinýma poměrama dvou složek. Rozeznat jdou už po čuchu - polyester smrdí jako havárie ve Spolaně a epoxid smrdí jak nakvašená močka:)

Saila
Příspěvky: 274
Registrován: 01 črc 2009 16:07

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Saila » 09 srp 2009 12:54

ja delala s tou epoxidkou a vubec nesmrdela:-D

jinak na to e shopu jak prodavaj tu predurychlenou polyesterovou tak to uz se tam teda tvrdidlo davat nemusi? jako ze se to rovnou naleje do formy?
"život je jako jedna velká LAN párty" :-D by me...

mufin
Příspěvky: 132
Registrován: 05 črc 2009 19:52
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od mufin » 09 srp 2009 21:30

Nesmrděla vubec?? Tak to by mě zajímalo :) to snad neni možný, sem s návodem přesnym :)
Ale že by se sama vytvrdila po nalytí, to rozhodně né :) přece musíš ten proces chemickej něčím odstartovat dle své libosti a potřeby.

Saila
Příspěvky: 274
Registrován: 01 črc 2009 16:07

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Saila » 09 srp 2009 23:40

no ja tam doslova nalila tvrdidlo protoze s pomerem to nejak ne a ne tvrdnout takze se z mistocky kourilo doslova:-D jsem se i jednu chvili trochu bala ze mi blafne....nesmrdelo to a rekla bych ze ten kraj je mekkej doted:-D
"život je jako jedna velká LAN párty" :-D by me...

Uživatelský avatar
truthseeker
Příspěvky: 280
Registrován: 24 kvě 2009 23:15

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od truthseeker » 10 srp 2009 00:22

Saila píše:no ja tam doslova nalila tvrdidlo protoze s pomerem to nejak ne a ne tvrdnout takze se z mistocky kourilo doslova:-D jsem se i jednu chvili trochu bala ze mi blafne....nesmrdelo to a rekla bych ze ten kraj je mekkej doted:-D
Pokud je část měkká - špatně zamíchané. Chce to trochu trpělivosti. Já dávám tvrdidla tak 1% +-, hřát to začne až tak po 30 minutách, ale pak to většinou vytuhne do další půlhodiny.... a občas to ani nepraskne.

Ale chce to experimentovat, každý si najde svůj způsob.
http://www.naturalmagic.cz/
Although you have to do something to see that, actually you have nothing to do to be that.

Saila
Příspěvky: 274
Registrován: 01 črc 2009 16:07

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Saila » 10 srp 2009 18:38

takovejch 5 minut michani je malo?
"život je jako jedna velká LAN párty" :-D by me...

Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Ondřej » 10 srp 2009 19:24

saila: byl to epoxid nebo polyester?

Saila
Příspěvky: 274
Registrován: 01 črc 2009 16:07

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Saila » 11 srp 2009 19:03

epoxid
"život je jako jedna velká LAN párty" :-D by me...

Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Ondřej » 11 srp 2009 20:09

Při míchání je důležitý otírat i stěny a dno (silikonová stěrka), jinak se to u stěn vůbec nepromíchá. 1minuta musí bohatě stačit. S epoxidama mám špatný zkušenosti. Zkusil jsem použít jen ten nejlevnější betonovací, tuším od Spolchemie, jenže je to neukočírovatelný. S poměrama se nedá nijak kouzlit jak u polyesterů a při objemu nad 1dl už to nejde uchladit, takže hrnečku vař.

Saila
Příspěvky: 274
Registrován: 01 črc 2009 16:07

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Saila » 11 srp 2009 22:12

ja to brala i se stenama:-D a mam taky neco co sjem sehnala v drogerce...
"život je jako jedna velká LAN párty" :-D by me...

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od am2 » 11 pro 2009 00:34

Ahoj noční ptáci :D

Mám menší problém: koupil jsem nyní 5 litrů polyesteru, ale neuvěřitelně to smrdí, i přes 3 igelitky a dvoje dveře. Doma to tedy nemohu skladovat.
Venku to asi nechat nelze (nebo jo?), nevím totiž, do jaké minusové teploty to lze skladovat (ještě zítra zavolán výrobci).
Vnitřní prostory, kde bych mohl zatopit a vyrábět, nemám.

Otázka tedy zní: lze vyrábět orgonitové věci při současných venkovních teplotách blízkých nule?
Existuje nějaká metoda, která to umožňuje? Nebo nějaké jiné řešení?

Díky!
začátečník...

Odpovědět