Teplota - poměr tvrdidla

Jak začít, zkušenosti...
Uživatelský avatar
junak
Příspěvky: 322
Registrován: 24 lis 2009 14:33

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od junak » 11 pro 2009 00:54

Na tom obale musi byt aj skladovanie do akej teploty to mozes skladovat.Vonku sa to da ale bude to dlhsie tuhnut mozno aj 12 a viac hodin.No a cez den by som to robil ked su teploty vyssie.Tych 10C je ok myslim.

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od am2 » 11 pro 2009 01:32

na obale to není, je tam je malá nálepka s různými info, ale ne teplota skladování ani podobný údaj (ale už jsem pisnul vyrobci). Nepomuze treba vice tvrdidla? Ale to by asi praskalo. Ach jo, to jsem si dal... :mrgreen:

Uživatelský avatar
junak
Příspěvky: 322
Registrován: 24 lis 2009 14:33

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od junak » 11 pro 2009 01:41

Normalka daj to von!Tomu sa nic nestane.Radsej ako dychat ten puch.Urcite sa tomu nic nestane.

Uživatelský avatar
junak
Příspěvky: 322
Registrován: 24 lis 2009 14:33

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od junak » 11 pro 2009 01:53

Základ / Materiál Polyesterová živica

Tepelná odolnosť –40 / +80°C (po vytvrdnutí)

Aplikačná teplota –5 / +40 °C

Doba gélovatenia » 2- 20 minút (v závislosti na teplote)

Doba vytvrdnutia 15 min. až 12 hod. (v závislosti na teplote a typu kotvy)

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od am2 » 11 pro 2009 23:25

havelpol1 - technické listy - skladování:
15 st.C ideal,
30 st.C doporučené maximum,
tel. hovor s chemikem od havel-komposites.com: skladování: 5 st.C dop. minimum; nesmí zmrznout
(co jsem googloval jiné polyestery, tak tam bylo skladování také vždy od 5 st. C)

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od am2 » 11 pro 2009 23:55

havelpol1 - technicky list - cz (priloha)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
sophia
Příspěvky: 925
Registrován: 31 kvě 2009 21:10
Bydliště: Jižní Morava

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od sophia » 12 pro 2009 12:03

am2 píše:...neuvěřitelně to smrdí, i přes 3 igelitky a dvoje dveře...
někam do sklepa? do garáže?
pokud to pekelně dotáhneš a dáš přes to několik silnějších igelitů, tak by to nemělo už moc smrdět

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od am2 » 13 pro 2009 15:19

pekelne dotahnuto, uzaver prelepeny pvc paskou, v cca 5 pevnejsich igelitkách s hranami dukladne prelepenych izolepou... přesto to smrdí jako prase...

ted jsem to dal ze zoufalstvi do nepouzivaneho kusu nabytku slepeneho z drevotrisky - a nesmrdí !
ze by to 15mm jemnejsi drevotrisku neprosmrdelo?
i kdyz castecne je to i tim, ze to mam ted v 5 stupnich, otazka co by bylo pri 25 (ale uvnitr krabice je puch desnej)

jeste zkusim to uzavrit do kbeliku s uzaverem od malirskych barev, i kdyz to asi nepomuze, ja mam pocit, ze to proste vali skrz ten plast, jako ze ty uhlovodikove molekuly jsou hodne male, ze projdou i skrz plast
(trochu mi to pripomina neustale upozornovani redaktora jednoho webu, ktery rika, ze narustajici pocty pozaru automobilu a skladu chemikalii je zpusoben tim, ze energie z vesmiru delaji molekuly uhlovodikovych latek mensi a ty pak snadno prochazeji plastovymi potrubim, kterymi by drive normalne neprosly (asi jako napr. voda, ktera bezne dela shluky 6 molekul, lze pusobenim urcitych technologii premenit na vodu s jen 3-moluklovymi shluky, tak asi nejak tak)). (Tim nerikam, ze polyester prosmrdi plast diky nejakym novym energiim z galaktickeho pasu; polyester prosmrdel plast asi odjakziva...)

jinak jake je nebezpeci pozaru, samovzniceni ci zapaleni od neceho pri praci s polyesterovou pryskyrici?
dostal se z nekdo vas (nebo známý) do problemů z tohoto hlediska (vznícení a hoření pryskyřice při práci)?
(jsem začátečník a budu to kvůli sučasným mrazům dělat ne venku, ale asi někde v garáži s vyhříváním koupelnovým infrazářičem, tak aby mi to neblaflo... :o )

ercecko
Příspěvky: 427
Registrován: 24 čer 2009 22:30
Bydliště: Zlínsko

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od ercecko » 13 pro 2009 15:59

prosmrdi to vsechno, zalij to do betonu :lol: a nevzniti se to urcite kdyz nepresahnes pomer 100:2 ... ale stejne pro jistotu to davam dal od papiru a takovych lehce vznititelnych veci kdyz to tvrdne a topi..

Uživatelský avatar
Michael
Příspěvky: 473
Registrován: 29 srp 2009 12:47
Bydliště: doma a v okolí

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Michael » 13 pro 2009 16:04

Mám doma týden 25 litrů pryskyřice v dobře dotaženém barelu, přes něj igelit. Ve 20ti stupních v místnosti a cítit není absolutně nic. Mrkni jestli není politý kanystr, nebo přetočený závit na víčku.

Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Ondřej » 13 pro 2009 22:00

nesmrdí polyester, ale styren. Průhledný PET kanistry prosmrdí durch. Výrazně lepší jsou bílý kyblíky (zřejmě i od barev), nádoby z polypropylenu a plech. Doporučuju hned přelívat. Nebo i kanystry od oleje a pod. Hlavně ne ten průsvitnej.
Ten mráz se mi nějak nezdá. Poptám se. Styren mrzne při -30, takže nevím co by mělo vadit. Možná s polystyrenem zamrzá dřív. Měl jsem barel normálně venku v mraze a žádný problém.

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od am2 » 14 pro 2009 17:12

Je to tak. Průhledný 5-litrový kanystr od dodavatele je bez šance.
Teď jsem to zavřel do většího bílého kbelíku od malířských barev a je pokoj.

Mě se ten mráz také nezdá. Nezdá se mi, že by např. stavební firmy to nemívaly venku; navíc to asi není voda. Ale ten chemik z havel-composites mi přímo řekl, že havelpol1 nemá jít na mráz. V technických listech o mrazu nic není. Leda že by někdo měl originální balení od havel-composites (25kg), kde by mohla být pořádná nálepka (na mém 5-litrovém kanystru bylo jen pár základních info, o skladování nic).

Uživatelský avatar
Michael
Příspěvky: 473
Registrován: 29 srp 2009 12:47
Bydliště: doma a v okolí

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Michael » 14 pro 2009 17:41

am2 píše:Leda že by někdo měl originální balení od havel-composites (25kg), kde by mohla být pořádná nálepka
originální balení od Havla je 225kg plechový sud, Havel není výrobce ale jen "překupník", výrobce je rafinerie v CCCP
http://www.igc-siberia.ru/
http://www.igc-composite.com/en/
Havelpol 1 = FILABOND 2000 PA tady je technický list
http://www.igc-siberia.ru/doc/Filabond%202000PA_p01.pdf

http://translate.google.cz/translate?js ... auto&tl=cs

jinak bacha i na skladování moc v teple nebo na slunku - má to tendenci vysychat - na dně se udělá třeba 20cm širokej a 5 cm vysokej škraloup

Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Ondřej » 14 pro 2009 18:32

v CCCP? Sakra, to už je 20 let prošlý...:)

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od am2 » 14 pro 2009 19:51

225kg sud? Tak kdo to máte doma na balkoně, tak z toho sem opište mezní skladovací teploty... :D

V bezpecnostnim liste k Havelpol1 (zdroj: havel-composites) je uveden výrobce Scott Bader Company UK.
Název "havelpol1" je ale do listu dodatecne prilepeno. Otazka je, jestli je bezpecnostni list s oznacenim vyrobce Scott Bader Company UK orginal, kde bylo pouze pozmenen zmenen nazev na havelpol, nebo jestli se jedna o bezp. list vytvoreny z bezp. listu uplne jine pryskyrice. Ale snad by mel byt v bezp. liste uveden pravý výrobce. No, to je jedno; nevím, jestli tím zbytečně nezaplácávám diskuzi.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět