Teplota - poměr tvrdidla

Jak začít, zkušenosti...
Uživatelský avatar
Michael
Příspěvky: 473
Registrován: 29 srp 2009 12:47
Bydliště: doma a v okolí

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Michael » 14 pro 2009 20:53

já jsem viděl u Havla ve skladu jak maník otevíral originál barel kde byl štítek Filabond 2000

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od am2 » 20 pro 2009 16:59

Procitam si orgo forum a jsem zmaten... :)
Jak je to tedy s tim pomerem tvrdidla? Nekdo tvrdi, ze cim mene tvrdidla, tim mensi pravdepodobnost popraskání.
Ale zase jsem narazil na prispevky, kdy bylo 2% tvrdidla a vse bylo v pohode.
Na tuto otazku asi ani nelze zodpovedet, mnoho faktorů (okolni teplota, teplota pryskyrice, piliny nebo kovovy prasek, tep.vodivost kvetinace (keramika/plast), havelpol1 nebo lepsi apod.).

ercecko
Příspěvky: 427
Registrován: 24 čer 2009 22:30
Bydliště: Zlínsko

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od ercecko » 20 pro 2009 18:34

am2 píše:Procitam si orgo forum a jsem zmaten... :)
Jak je to tedy s tim pomerem tvrdidla? Nekdo tvrdi, ze cim mene tvrdidla, tim mensi pravdepodobnost popraskání.
Ale zase jsem narazil na prispevky, kdy bylo 2% tvrdidla a vse bylo v pohode.
Na tuto otazku asi ani nelze zodpovedet, mnoho faktorů (okolni teplota, teplota pryskyrice, piliny nebo kovovy prasek, tep.vodivost kvetinace (keramika/plast), havelpol1 nebo lepsi apod.).
ano mas pravdu zalezi to na mnoha podminkach.. me ten pomer 100/2 prijde ideani

Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Ondřej » 20 pro 2009 19:27

Ano 2% mi taky přijdou ideální, ale při teplotě 7°C.
IGC je zřejmě jen dodavatel, podobně jako Havel.

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od am2 » 20 pro 2009 22:26

a co jiné teploty? třeba na jare kolem 15 st (na slunci / ve stinu) nebo v lete kolem 30 st (na slunci / ve stinu)

ta maskovaci barva se Ti povedla; TB co jsem delal, vypadaji az odpudivě :) ale mozna to je i tim, ze jsem tam dal pres 20g prasku na litr, jsou tudiz hodne tmave

vyrabis Ondreji i prasek bez hnedeho barviva? (pro jine veci nez TB)

Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Ondřej » 21 pro 2009 23:17

No logaritmickou tabulku kvůli lenochům teda dělat nebudu :lol:

Eh? Když tam dáš i 50g, barva bude víceméně stejná... 20g není problém, jen je zbytečně větší spotřeba prášku.

S barvičkama si hraju, ale výsledky až na výjimky nic moc. Některý barvy nejdou vyrobit vůbec a jindy se s barvou hádají další složky...

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od am2 » 22 pro 2009 05:33

(Re: No logaritmickou tabulku kvůli lenochů�teda děl� nebudu...)
Jaks to myslel? Tam existuje nejaka log zavislost mezi tepl a pomerem tvrdidla? To snad ne...

To verim, ze s barvami je problem.
Libila se mi barviva z havel-composites, ale ty vyzaduji prilis velke procento dat do pryskyrice a to by se asi neobeslo bez vyrazne zmeny vyzarovani.

Spise jsem se ptal na prasek bez žád�� přídavnýc�barv�. Proste bez toho FeO.

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od am2 » 22 pro 2009 06:15

tak jsem delal sve prvni orgonity...
no dojel jsem na to, ze jsem zalil do poloviny nadobek a sel cekat, az to ztuhne,...
abych tam mohl polozit krystaly a zalit zbytek

(mimochodem lze delat TB i tak, ze se to nedela nadvakrat, ale prachsproste se zalije krystal do formicky? (tudiz krystal je na dne, po zaliti je z jedne strany videt) - tyka se to samosebou jen s TB z prasku; v pripade pilin se krystal "vznasi" na pilinach)

no proste jsem zalil polovinu a kazdych 5 minut se chodil koukat, jestli to netuhne, a ono nic. Myslel jsem, ze je to zimou (cca 5 - 10 st), tak jsem na to z urcite vzdalenosti i topil infrákem. No stale nic, stale plně tekuté. I interval koukani jsou tedy prodluzoval (10 až 15 min.), a najednou prijdu, a ... zbytek pryskyrice jsem uz ani nemohl vylit z kyblu! V kyblu uz byl jen jeden poloztuhlý netekutý blok. Tak jsem zalil co slo, ale cca 2/3 havelpolu tak prislo vnivec. :x No pouceni pro priste...

Hlavne jsem nevedel, kolik tam dat toho tvrdidla.
Myslel jsem, ze cim mene, tim mensi riziko popraskani (je to pravda nebo ne?),
ale zase jsem tusil, ze s ohledem na nizkou tepl. 5 - 10 st dát radeji vic.
Tak jsem dal 1,5%, ale hodne toho popraskalo. Stale nevim, kolik dat, aby to s praskem nepopraskalo
(nebo to "pak hodit do vody" nebo to zalit na dvakrát - jednou plne a pak zalít praskliny...?)

5kg (cca 4litry) havelpol1 / 1,5% tvrdidla butanox m 50 / 3% objemove polohr. mouky / 21g prasku na litr
teplota okoli cca 10 st, teplota pryskrice cca 20 st.

sklenene ikea misky pro velke cajove svicky, objem cca 80ml, cca 8Kc (plastové kelimky se propálily)
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/20114171
zapomnel jsem ve zmatku vystrikat silikonem, ale slo to vyndat v pohode i tak

to ze ted pisu v 5 hodin rano, neni osvezenim energii z orgonitu :) , ... ale z jistych duvodu jsem vcera navecer neplanovane vypil 3 kavy-turky...
091220_140321.jpg
091220_140423.jpg
091220_140548.jpg
091220_140844.jpg
no priste to snad bude lepsi... :o :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Ondřej » 27 pro 2009 19:18

Vyber si, buď si vypěstuješ cit pro ten matroš nebo si udělej v excelu výpočet peroxidu. Zavést stačí jen pár věcí:
-typ pryskyřice
-možství kobaltu
-typ kobaltu
-typ peroxidu
-množství peroxidu
-objem odlitku
-vzdálenost forem od sebe
-teplota pryskyřice
-teplota vzduchu (prostředí)
-rychlost větru
-teplota chladícího média (voda)
-objem vody
-typ inhibitoru
-množství inhibitoru

Hodně štěstí při programování :lol:


Krystal vždycky uprostřed objemu.
Proč probůh dáváš peroxid do všeho zaráz?
To je prášek ode mě? prášek za praskání nemůže, ale přehřátí ve velkých objemech, u havelpolu 1 klasika.
1,5% je tak na 10°C, ale trvá to.
S butanoxem 50 jsem nikdy nedělal, nevím jestli tvrdí rychleji nebo ne, zjisti si to.
Na odlívání je samozřejmě lepší odlévací pryskyřice, akorát je dražší.

am2
Příspěvky: 778
Registrován: 30 lis 2009 22:25
Bydliště: Brno

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od am2 » 27 pro 2009 21:39

Díky za odpo. Raději to zkusím s tou intuicí.
Musel jsem se vlézt do časového okna. Čili příště to odlívat nadvakrát (a CB na x-krát?)
Prášek je od tebe; může za to :D .
Priste zkusim jen tak peroxid misto butanoxu, nekdo tu kdysi rikal, ze butanox je lepsi.
Odlévací pryskyřice? Slyším prvně, jaké má označení? (havelpol-x?) Ta nepraská?
Jak to děláte konkrétně vy všichni, že vám to nepraská (přestože používáte prášek místo špon)? Slyšel jsem o mouka, ale prý zmenšuje účinnost. - Použití jiné pryskyřice? - Zalévání na víckrát? - Chlazení vodou? - Vysoké venkovní teploty?
(nakonec to z vás jednou dostanu 8-) :D

Ten odbornik z toho CHMU me ted pri pohledu na dnesni praskovaci "akci" vazne dožral, prý že chemtrails způsobují páry z letadla a to, jestli zaniknou nebo se pretvori v mraky, ze pry zavisi jen na vlhkosti okolniho vzduchu. To je tak neinformovaný nebo podplacený?

Přeji veselé vánoce plné Orgonu.

Ondřej
Příspěvky: 1161
Registrován: 08 srp 2009 12:54

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Ondřej » 28 pro 2009 13:55

nějak nevím co řešíš. Každý z těch asi 6ti lidí dostal návod jak má s práškem dělat. Jasně je tam psáno:
Je třeba počítat s tím, že prášek neodvádí teplo tak dobře jako hliníkové třísky, takže pro větší objemy orgonitu je vhodné použít nebo vybrat si z:
-minimum peroxidu
-inhibitor vytvrzování (zpomalovač)
-pryskyřice, která lépe snáší vysoké teploty a nepraskne
-po zatuhnutí odlitek hodit do vody (chlazení)

Pročti si nabídku u Havla, má tam i spejšn odlévací, pokud ti to nepůjde s H1.

Uživatelský avatar
Michael
Příspěvky: 473
Registrován: 29 srp 2009 12:47
Bydliště: doma a v okolí

Re: Teplota - poměr tvrdidla

Příspěvek od Michael » 28 pro 2009 19:52

to: am2
Není na tom vůbec nic složitého, potřebuješ jenom špony, kameny, formy a pryskyřici. Poměr tvrdidla k pryskyřici +-2% podle okolní teploty, velikosti výrobku... Prostě zkusíš udělat jednu dávku a formou pokus - omyl si najdeš svoje. Základem je aby pryskyřice měla pokojovou teplotu tzn. byla řídká a tekutá a dostala se do všech spár a mezer a pak TB odléváš na jeden pokus. Pryskyřice nesmí být tuhá jako med, což v chladu je. Mouka a ostatní věci nejsou nutné, jsou jen navíc. Butanox je pro vytvrzování polyesterových pryskyřic vhodný pro chladnější období, obecně je o něco lepší než peroxid.

Pokud bys potřeboval cokoliv napiš na PM. ;)

Odpovědět