Jak na výrobu Orgonitu

Jak začít, zkušenosti...
Odpovědět
Mike.Jt
Příspěvky: 1266
Registrován: 11 dub 2010 22:06

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od Mike.Jt » 18 říj 2010 23:33

Moje orgoše > Zde <                                     - Moderátor fóra -

Aien
Příspěvky: 208
Registrován: 12 lis 2009 09:53

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od Aien » 19 říj 2010 07:44

Ahoj lidičky! K barvení používám barvy, které jsem vysomrovala v prodejně Barvy-laky, kde mají míchárnu barev.Je to zařízení, ve kterém je sada pigmentů a různýma kombinacema namíchá přesný otstín např.fasádní barvy.Otevřená pixla s pigmentem se nedá dlouho skladovat a vyhazuje se (zacpaly by se trysky), no a ty zbytky pigmentů mi dali ( na psí oči).Je to koncentrát, stačí kapka, taky se dají míchat.Ty barvy Pébéo se mi zdají moc drahé.

KuboRobo
Příspěvky: 5
Registrován: 01 lis 2010 21:19

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od KuboRobo » 02 lis 2010 20:25

Ahojte.
Je to asi mesiac čo som sa dozvedel o Orgonite. Bolo to čírou náhodou.
Začal som nasávať informácie a hľadať kde ho zakúpiť a zároveň uvažovať
o vlastnej výrobe. Vzhľadom kurzu CZK a nášho € by sa mi kúpa Orgonitou
ešte predražila, pustil som sa do vlastnej výroby.
Zakúpil som 520g Lamit 109 a prvá várka išla do koša lebo vytvrdzovanie
začalo behom 5 minút a to som nestihol veľa spraviť, rady od predavačky boli
nedostatočné a môj úsudok správneho pomeru tužidla a iniciátoru tiež.
Nevzdal som sa a hľadal som lepšie poznatky o živici a napadlo ma navštíviť
modelárske potreby kde bol pán ochotný čo to vysvetliť...
Špony so železa som zohnal v zberných surovinách ( pomerne drobné, nebolo ich treba lámať)
a medený drôt. Ten som nastrihal na drobno. Krištál som zohnal tiež ale bolo ho treba nalámať.
Zakúpil som ďalší Lamit 109 a táto várka bola až super. Všetko klaplo na 100%.
Ale pri cene 1000g Lamitu 109 okolo 10€ som objednal Havelpol 1 z pobočky na SK v Dunajskej Strede.
Opíšem moje skúsenosti so živicou Havelpol 1 a Peroxidom K1 pre vytvrdzovanie.
Pri preberaní na pošte mi pani hovorí "Čo to tam pre boha máte? Príšerne to smrdí. Raz sme tu mali
kvôli voľačomu aj chemický poplach". Ja som tŕpol, že ma tu bude niekto pucovať za žieravinu v poštovom
balíku a už som sa videl deportovaný na Guantáname v slušivom pyžame. Zaplatil som dobierku a mastil preč.
Mimochodom smrdelo to poriadne. Asi na pošte to dali ešte do dvoch sáčkov do košov a poriadne zaviazané
ale bolo to cítiť.
Všetko sme si s manželkou pripravili a zima - nezima sme začali s výrobou. Na balkóne bolo asi 15 stupňov,
do litra živice som dal 5ml peroxidu. Priebeh v poriadku, dokonca som nezabudol vymastiť formičky.
Vytvrdzovanie bolo pomalé a zistil som, že ak je okolná teplota 15 stupňov tak 5ml peroxidu na 1 liter
živice je naozaj málo. Čakal som hodinu a nič. Bál som sa, že to budem musieť povyberať a miešať so šponami
nanovo. Teplota klesla na 10 stupňov. Napadlo ma zvýšiť teplotu na balkóne elektrickým ohrievačom.
Položil som formy na podlahu a nasmeroval ventilátor ohrievača rovno na Orgonity.
Po chvíľke sa začali pekne zahrievať a už som vedel, že sme zachránený.
Do polhodiny boli pekne na vyklopenie z formy. Ešte umyť a obrúsiť.

Dúfam, že niekomu pomôžu moje skúsenosti.
S pozdravom KuboRobo

Mike.Jt
Příspěvky: 1266
Registrován: 11 dub 2010 22:06

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od Mike.Jt » 02 lis 2010 20:33

jo zima to je prevít. Není nad infralampu. Jinak když lámeš křištály a nějakej ti upadne např na zem. Tak do orgonitu nechce. Snaž se trošku probírat chterý chcou a který ne. Ono rozbíjení něčeho tak pěknýho jako křištál je docela kontroverzní.
Moje orgoše > Zde <                                     - Moderátor fóra -

Uživatelský avatar
sophia
Příspěvky: 925
Registrován: 31 kvě 2009 21:10
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od sophia » 02 lis 2010 22:05

pokud je dostatečná teplota pryskyřice před výrobou, dá se odlévat i v mrazech a přesto to ztvrdne :idea:
krystaly nelámat, raději koupit levnější surové...

jinak pěkný příběh, jenom potvrzuje, že pokud někdo chce vyrábět, nic ho nezastaví 8-)

pilgrim528
Příspěvky: 17
Registrován: 18 zář 2010 17:28

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od pilgrim528 » 02 lis 2010 22:07

Objednaval si is z CZ Havelpol1? Mne prave dnes prislo 15kg zivice a pol kila butanoxu. Firma mi prisla dost neseriozna, a keby nebolo tolko ludi co si od nich objednavaju tu na fore, tak sa na nich vykaslem. Havla som objednal 11teho oktobra. Zadal som ze chcem platit vopred prevodom na ucet, a ze ci by mi mohli poslat fakturacne udaje na mail. No okrem automatickej odpovede po vyplneni a odoslani online formulara sa nic nedialo. Tak som po tyzdni skusil znova objednat ze asi som nieco zle vyplnil predtym v tom formulari a neevidovali moju objednavku... hned som im aj pre istotu poslal mail, ze teda kedze uz tyzden mam objednane nieco a od Vas nemam ani buu ani muu, objednavam este raz a ak nahodou evidovali moju objednavku z 11teho ze nech ju ignoruju. Na to mi zrazu zvonil telefon a ozvala sa mi pani s cudnym prizvukom... ani cech ani slovak ani madar. Tak som ju poprosil ze teda chcel som platbu vopred na ucet, a ze kedy mam cakat tovar. Ona na to ze hned vystavi objednavku posle mi na ucet vsetky udaje a ze zajtra mi zavola este a ze tovar bude bohuzial az buduci tyzden. Bolo zajtra a nikto nezavolal. Ani sa dalsi tyzden zase nic nedialo. Tak mi to zas nedalo a pisal som im ze teda uz 2 tyzden cakam a zatial viem aj mam hovno, ze teda ako su na tom a dosla mi takato odpoved:
Vaše objednávka už byla odeslána, ja se omlouvám ale trocha s meškaním,lebo auto nešlo na slovensko, mi všechno vybavujeme s český republiky tet momentálne je na slovensku s technických príčin zavrena pobočka na slovensku. A platba bude na dobierku.
Ta gramatika, slovosled a stylizovanie vety mi az ujasnilo ze s kym mam tu cest a preco uz vyse dvoch tyzdnov sa nemozem dopracovat k nejakym informaciam.
TYmto by som chcel doporucit firme Havel aby zvazila kompetentnost pani Koharikovej (ktoru tymto pozdravujem) ako obchodnej referentky pre hocijaku krajinu, nielen pre madarsku republiku..

Objednaval som od Minasu spolu to bolo asi 10 kil mineralov ale ten pristup s Havlom sa neda porovnat. Automaticky mail prisiel, na druhy den prisiel mail ze zasielka bola expedovana, polohu zasielky osm si mohol kontrolovat, no a do 6 dni (a to bol vtedy aj nejaky sviatok) som to mal na poste. Pekne zabalene. Ved vedia u Havla ze to cez tie ich "jogurtove" kelimky pachne ako hovado, aj tak s tym nic nespravia.


Tiez sa chystam robit orgonity cez vikend tak diki za info o tom ze 5ml bude malo na liter. Mal si zivicu na balkone? teda jej pociatocna teplota bola tak nejak okolo 15 - 19 stupnov?

Uživatelský avatar
sophia
Příspěvky: 925
Registrován: 31 kvě 2009 21:10
Bydliště: Jižní Morava

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od sophia » 02 lis 2010 22:22

napiš své trable přímo majiteli, jistě zjedná okamžitou nápravu havel@havel-composites.com

koukám paní Koháriková má opravdu na starost magyar :-D Alžběta Koháriková Maďarská pobočka

http://www.havel-composites.com/contacts.html

pilgrim528
Příspěvky: 17
Registrován: 18 zář 2010 17:28

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od pilgrim528 » 02 lis 2010 22:41

Dnes je tazka doba, a este tazsia pride, a nechcem robit niekomu zbytocne neprijemnosti.. nech si este pani Koharikova uzije pokial moze :-)

Ale 100 chuti som mal dat do CC v maily pana Havla, ze nech vidi nasu komunikaciu s pani "referentkou pre madarsku republiku" ze ako jeho zamestnanci pracuju. Ja som chcel mat hlavne tu zivicu co najskor doma, lebo som mal moznost rozdat orgonity k narodkam a meninam a teraz budem musiet rozdavat oneskorene darceky... ale radsej neskor ano nikdy.. :-)

KuboRobo
Příspěvky: 5
Registrován: 01 lis 2010 21:19

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od KuboRobo » 02 lis 2010 23:10

Živica bola na pošte asi na chodbe čiže orientačne nejakých okolo 20 stupňov.
Okamžite sme začali s výrobou ako som prišiel s pošty ale už bolo okolo 15:00 hodín,
slniečko schované tak teplota okolia klesla až na 10 stupňov.
Inak ten pomer živice a peroxidu K1 je pre laika na začiatku dosť odstrašujúci.
Preto som sa podelil so svojou skúsenosťou aby sa niekto z toho poučil a vedel troška porovnať...
Dosť ma vedomosťami nakopol aj pán v predajni pre modelárov, vedel toho viac ako pani vo Farby-laky.

U nás je problém zohnať také pekné krištály ako máte v CZ. Všetko surové kamene a treba kladivo.

Inak náhodou som prišiel k medeným drôtom ktoré sa potom zišli na SBB špirálu.
Hliníkové špony sú zabezpečené len čakám pokiaľ ich donesú. Dúfam, že budú také drobné ako mám železné
asi sú od frézky, nie také veľké ako od sústruhu.

Uživatelský avatar
Stisko
Příspěvky: 191
Registrován: 11 úno 2010 10:26
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od Stisko » 03 lis 2010 12:44

Musím se Havelcomposites taky zastat, objednávám od nich cca 1 za 2 měsíce a vždy vše proběhlo v naprostém pořádku. Myslím, že bys to tam měl opravdu poslat, oni to opravdu napraví. Ne proto, abys na tu paní žaloval, ale proto abyste příště neměli ty ani ostatní podobné problémy. Jinak k tomu smradu, už se to tu sice někde psalo ale připomenu to. Když přijde pryskyřice v hodně průhledném kanystru tak jí přeleju do kanystru, který není průhledný (bílý) - nesmrdí tolik. Ten neprůhledný plast to nepropustí. Nebo zavřu kanystr do kyblíku od Primalexu. Nebo si objednej ať ti pošlou pryskyřici v kovovém sudu, posílají jí taky a není v tom problém - to nesmrdí vůbec. A stačí to vlastně jednou pak jí tam vždy přeleješ, nebo ještě líp zavřeš i s kanystrem - líp se to pak nalívá.

petra
Příspěvky: 288
Registrován: 12 zář 2009 17:35
Bydliště: Brno

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od petra » 03 lis 2010 14:36

Ahojte, a nebo kupujte epoxidovou pryskyřici, ta nesmrdí vůbec a neobsahuje styrén - dobrá rada od Elekty. Čirá LH 210 + tužidlo H 513 má zpracovatelnost přes hodinu. Je bohužel o dost dražší.
Jinak mám s Havlem taky trošku blbou zkušenost - 2x po sobě poslali o půl litru míň pryskyřice. Ozvala jsem se a paní co to vyřizuje slíbila, že v příští dodávce pošlou o to víc. Neposlali.
Taky s panem chemikem je trošku problém - odkázali mě na něho stran několika mých dotazů. Jednou krátce odpověděl a pak napsal, že jeho odpovědi jsou zpoplatněny částkou 500,- Kč/hod. a abych přijela na poradu kamsi k Olomouci, že to nemám z Brna tak daleko.

Mike.Jt
Příspěvky: 1266
Registrován: 11 dub 2010 22:06

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od Mike.Jt » 03 lis 2010 14:42

http://www.havel-composites.com/shop/68 ... html?pls=0

teda je to pálka koupit 5kg za 2000, to už je docela dost. Tak možná někdy zkusim. Ale zní to určitě dobře.
Už si z toho něco vyrobila ?
Moje orgoše > Zde <                                     - Moderátor fóra -

petra
Příspěvky: 288
Registrován: 12 zář 2009 17:35
Bydliště: Brno

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od petra » 03 lis 2010 15:05

Mike.Jt píše:http://www.havel-composites.com/shop/68 ... html?pls=0

teda je to pálka koupit 5kg za 2000, to už je docela dost. Tak možná někdy zkusim. Ale zní to určitě dobře.
Už si z toho něco vyrobila ?
Ano, už docela dost, ale jen pár jich bylo bezchybných vizuálně, takže se chystám opravovat. První várka byla katastrofa, nic nešlo vyklopit. Vystříkala jsem formy silikonem, ale asi nedostatečně, takže dle rad tady na fóru putovaly postupně do mrazáku, po několika hodinách pod studenou vodu, pak pod teplou, později, už v zoufalství, jsem je vkládala přímo do hrnce s vroucí vodou. Nic. Maximálně popraskalo trošku sklo, porcelán i keramika. Takže nakonec nastoupilo odsekávání po miniaturních ploškách. Vydařilo se, ale některé jsem zalila ještě jednou. Teď už používám jen formy z plastů, silikonu a dobře se mi osvědčilo vymazávání voskovou pastou na boty – průhlednou.

kozma
Příspěvky: 383
Registrován: 27 dub 2010 19:17
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od kozma » 03 lis 2010 17:27

mne jeste nikdy porcelanove salky vymazane olejem Lukanou nebo necim takovym nikdy nezklamaly mno

Uživatelský avatar
Aerosmith
Příspěvky: 638
Registrován: 29 kvě 2009 13:40
Bydliště: Kolem Břeclavi

Re: Jak na výrobu Orgonitu

Příspěvek od Aerosmith » 03 lis 2010 17:39

Já všechno vystříkávám Cockpit sprejem (co nemaj auto tak je to sprej na plasty v interiéru auta) a nikdy se mě nic nepřilepilo.

Odpovědět