Prelety nad brnem

Uživatelský avatar
junak
Příspěvky: 322
Registrován: 24 lis 2009 14:33

Re: Prelety nad brnem

Příspěvek od junak » 20 črc 2011 03:44

brozkeff píše:Lachy:
Pánové z Bilderbergu mně spíš připadají, že jsou v ještě horší pozici, než my všichni, co ty milliardy nemáme - protože oni mají pocit, že mají zodpovědnost za osud světa, možná se snaží udělat to co si myslí, že bude nejlepší, ale světe div se - stává se pravý opak toho, místo dobra vzniká zlo, místo štěstí utrpení, a místo blahodárných zamýšlených účinků vznikají účinky neblahodárné a nezamýšlené. Protože emergencí z dílčích částí vznikl nadindividuální útvar, organismus vyššího řádu (např. "globalizovaný svět"), a tato entita dál formuje jednání i směřování všech svých "částí". Ani já, ani nejbohatší elity světa, nemají kontrolu nad touhle kolektivní bestií. Ta jen reprezentuje kolektivní vědomí, je gestaltem, zrcadlícím součet svých částí. Dynamismus tohoto celku je možné nazírat a zpozorovat celkovou úpadkovou tendenci s lokálními deviacemi ve formě protichůdných tendencí, a zvolit si na základě toho, zda se pohodlně přidat do proudu, a nebo rozlišit správnost konání dobra a jít proti proudu.
To nemyslíš vážne však?

brozkeff
Příspěvky: 8
Registrován: 17 črc 2011 15:51

Re: Prelety nad brnem

Příspěvek od brozkeff » 24 črc 2011 00:44

junak: Prosím případně o protinázor, protože to myslím celkem vážně, ale třeba jen došlo k nešikovným formulacím apod.

brozkeff
Příspěvky: 8
Registrován: 17 črc 2011 15:51

Re: Prelety nad brnem

Příspěvek od brozkeff » 24 črc 2011 01:16

pepr: Jelikož se svou kapacitou vnímám určité patterny jako destruktivní (nedovedné, vedoucí ke zlu,..), a jiné jako spíše blahodárné (dovedné, vedoucí k dobru a harmonii), tak tyto své poznatky přenáším do "hodnocení náhledů". To je relativní náhled, který uplatňuji v každodenním životě.

Krom toho teda je i ta absolutní pravda, kde už není žádná dualita, žádné dobro a zlo atd., ale existence této nejvyšší pravdy neznamená, že paralelně k tomu jsou relativní (dualistické) náhledy špatné. Jsou sice z této nejvyšší pozice "klamné", ale v rámci své domény jsou zcela autentické a pravdivé. Kdo z lidí mající lidské tělo o sobě může kdykoli říct, že překročil veškerou dualitu a omezení fyzického světa? :-)

Ad elity vládnoucí světu) - patrně tomu tak je - ale spolu s tímto "evidentním poznáním" by mělo existovat ještě poznání toho, že eliminace jakékoli elity okamžitě vynahradí vznik elity nové, kde patologické vzorce se mají tendenci neustále cyklit. Moc nevěřím v podstatné účinky revolucí všeho druhu, pokud se nejedná o evoluci vědomí individua. Revoluce ve společnosti jen změní nejzazší periferii, tj. obrázky promítané na tu obrazovku, ale výrazně nezmění kolektivní tendence a slabosti jednotlivých individuálních bytostí. Nejdramatičtějším faktorem změny je čas - stačí počkat dvě generace, kdy už "stará garnitura" nežije, a kulturu utváří mysli nové generace. Kultura jakožto živoucí mýtus existuje jen v myslích lidí; a bez lidí, kteří kolektivní příběh přehrávají svým žitím, živoucí mýtus zaniká.

Uživatelský avatar
pepr
Příspěvky: 682
Registrován: 27 led 2010 23:51
Bydliště: Olomouc

Re: Prelety nad brnem

Příspěvek od pepr » 24 črc 2011 21:38

brozkeff píše:Nejdramatičtějším faktorem změny je čas - stačí počkat dvě generace, kdy už "stará garnitura" nežije, a kulturu utváří mysli nové generace. Kultura jakožto živoucí mýtus existuje jen v myslích lidí; a bez lidí, kteří kolektivní příběh přehrávají svým žitím, živoucí mýtus zaniká.
Nové generace ale vznikají "průběžně", takže vše by mělo probíhat "plynule". Nové generace navíc přebírají názory rodičů a prarodičů. Jasné je, že za 40 let jsou věci jiné, než "tenkrát". Jenže právě "revoluce" ukazují, že působí i něco jiného, než "plynulý" čas.

Odpovědět